Kategorie:
Rodzaje | Wiê¼ba | Dach p³aski i zielony | Dach sko¶ny | Okna dachowe | Kolektory s³oneczne | Narzêdzia | Kominy | Ocieplenie i izolacja | Wentylacja | Akcesoria dachowe i obróbki blacharskieZestaw solarny Solerio
Firma Atlantic Polska ma w ofercie zestaw solarny Solerio przetwarzaj±cy energiê promieni s³onecznych w ciep³o wykorzystywane do ogrzewania wody u¿ytkowej. Mo¿e on pokryæ 70% rocznego zapotrzebowania na energiê niezbêdn± do podgrzania ciep³ej wody w gospodarstwie domowym
Zestaw Solerio sk³ada siê z:
1. Kolektora s³onecznego o du¿ej absorpcji ¶wiat³a (najlepiej umie¶ciæ go na dachu w kierunku po³udniowym, pod k±tem nachylenia 45 stopni), zabezpieczonego tafl± szk³a hartowanego.
2. Zasobnika ciep³ej wody u¿ytkowej (którego zadaniem jest zmagazynowanie pozyskanej przez kolektory energii s³onecznej i przekazanie jej w postaci ciep³ej wody w kranie).
3. Stacji solarnej - zestaw pompowy zasobnika c.w.u. (dziêki niemu mamy obieg ciep³ej wody w zestawie).
Po³o¿enie geograficzne Polski gwarantuje w zale¿no¶ci od regionu od 1 390 do 1 900 godzin s³onecznych w ci±gu roku. Przy ¶rednim natê¿eniu promieniowania na poziomie 400-500 W/m² mo¿na uzyskaæ w skali roku oko³o 1 100 kWh/m² bezp³atnej energii s³onecznej.
Kolektory s³oneczne wychwytuj± energiê s³oneczn± równie¿ podczas zachmurzenia i zamglenia. Wtedy mamy do czynienia z promieniowanie rozproszonym, które nie ma tak wysokiej skuteczno¶ci jak promieniowanie bezpo¶rednie, jednak wystarcza do efektywnej pracy kolektorów. W przypadku, gdy s³oñce nie dostarcza wystarczaj±cej ilo¶ci energii zasobnik c.w.u. mo¿e byæ wspomagany poprzez górny wymiennik, do którego pod³±czymy dowolny system grzewczy lub poprzez grza³kê elektryczn± o mocy 2400 W umieszczon± we wnêtrzu zasobnika.
Pod³±czenie do C.O. nieefektywne w naszym klimacie
Kolektory s³oneczne oprócz ogrzewania wody u¿ytkowej mo¿na wykorzystaæ do instalacji centralnego ogrzewania. Jednak¿e tylko ok. 7% inwestycji w kolektory s³oneczne w Polsce posiada kolektory przy³±czone do instalacji C.O. Warunki atmosferyczne w Polsce pozwalaj± na efektywne wykorzystanie kolektorów jedynie w instalacji ciep³ej wody u¿ytkowej.
Energia do ogrzania 70% wody
Prawid³owo zaprojektowany system solarny jest w stanie pokryæ oko³o 70% rocznego zapotrzebowania na energiê niezbêdn± do podgrzania ciep³ej wody w gospodarstwie domowym. Tym samym oszczêdzamy na opale: wêglu, oleju, gazie lub elektryczno¶ci. Dochodzi równie¿ oszczêdno¶æ pracy kot³a czy pompy ciep³a, które mniej siê zu¿ywaj±, a zatem wymagaj± mniej paliwa, serwisów (napraw) czy wymian.
Od 2010 r. osoby fizyczne oraz wspólnoty mieszkaniowe mog± uzyskaæ 45 % dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej na zakup i monta¿ ca³ego systemu solarnego. System ten pozwala chroniæ ¶rodowisko naturalne i pomaga zmniejszyæ emisjê gazów cieplarnianych do atmosfery.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy