Unijna dyrektywa o kredycie hipotecznym
Decyzja o budowie domu lub zakupie mieszkania jest jedn± z najpowa¿niejszych w ¿yciu, wiêkszo¶æ osób nie ma wystarczaj±cych ¶rodków na finansowanie tej inwestycji i zg³aszaj± siê do banków po kredyt.
Wêgiel spalany w kot³ach elektrowni wytwarza dwutlenek wêgla, a za prawa do jego emisji trzeba s³ono p³aciæ. W 2008 r. pañstwa Unii postawi³y sobie trzy cele w ramach pakietu energetyczno-klimatycznego: zwiêkszenie efektywno¶ci energetycznej o 20%, zwiêkszenie udzia³u energii ze ¼róde³ odnawialnych o 20%, redukcja emisji gazów cieplarnianych o 20%. Cele te mia³y byæ osi±gniête do 2020 r. Obecnie mówi siê o redukcji emisji gazów cieplarnianych o 30% w tym samym czasie.
Wêgiel u¿ywany jest równie¿ w wielu procesach produkcyjnych dlatego szacuje siê, ¿e polska gospodarka za kilka lat bêdzie nieop³acalna, poniewa¿ przy ka¿dym procesie wytwarzaj±cym CO2 trzeba kupowaæ prawa do jego emisji. Obecnie polskie firmy ju¿ przenosz± produkcjê poza granice UE. Redukcja emisji CO2 o 20% podniesie równie¿ ceny pr±du. Wy¿sze ceny wytworzenia energii elektrownie przerzuc± na zak³ady energetyczne, a te na odbiorcê koñcowego. Polityka klimatyczna i energetyczna UE bêdzie mia³a równie¿ swoje odzwierciedlenie w procesie budowy domu.
- Ju¿ ograniczono energoch³onno¶æ budynków i wprowadzono obowi±zek ¶wiadectw energetycznych. Ró¿nica kosztów w budowie domu w technologii tradycyjnej w porównaniu z pasywn± bêdzie stopniowo mala³a, a zyski zwi±zane ze zmniejszeniem kosztów eksploatacji ze wzglêdu na dro¿ej±ce surowce, z pewno¶ci± bêd± ros³y. Archeton wychodz±c na przeciw potrzebom rynku do swojej oferty wprowadzi³ gotowe projekty domów w kolekcji EKO, które charakteryzuj± siê wysokim stopniem energooszczêdno¶ci. Ponadto nasza firma realizuje program budowy domów w nowoczesnej, energooszczêdnej technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego "Dom na miarê". - informuje Anna Macina z firmy architektonicznej Archeton Sp. z o.o. - Eko, ekologia, energooszczêdno¶æ - to has³a trendu tzw. zielonego budownictwa. Jest on obecnie jednym z wiod±cych i znalaz³ tak¿e odzwierciedlenie w pracy projektantów Archetonu.
Projekty domów EKO cechuje zwarta bry³a, du¿e przeszklenia elewacji nas³onecznionych i propozycje stosowania alternatywnych ¼róde³ energii. Zasady energooszczêdno¶ci i ograniczania strat ciep³a maj± wyra¼ny wp³yw na formê budynków. Brak balkonów, lukarn w dachu, minimalna wielko¶æ oraz ilo¶æ otworów okiennych i drzwiowych od strony pó³nocnej - wszystko to zmniejsza powierzchniê ucieczki energii z wnêtrza mieszkania, ale te¿ tworzy ascetyczn± estetykê projektów domów Eko.
Z kolei technologia prefabrykowanego szkieletu drewnianego jest szeroko stosowana w krajach Europy zachodniej i krajach skandynawskich. Wszystkie modu³y: gotowe ¶ciany, stropy, wiê¼ba dachowa, powstaj± w fabryce, w warunkach niezale¿nych od pogody. Je¶li fundamenty zostan± zbudowane w którym¶ z ciep³ych miesiêcy, dom mo¿e powstaæ nawet zim±. Na plac budowy dostarczane s± komplety potrzebnych elementów, nastêpnie ca³o¶æ jest montowana na przygotowanej uprzednio p³ycie fundamentowej. W ci±gu zaledwie kilku tygodni powstaje zamkniêta bry³a budynku wraz z oknami, kominem, dachem i wykoñczonymi elewacjami. Standardowym wymogiem projektowania gotowych domów jest zapewnienie im minimum stuletniej ¿ywotno¶ci. Pod wzglêdem solidno¶ci wykonania i trwa³o¶ci drewniane domy prefabrykowane s± absolutnie porównywalne z domami realizowanymi w technologii tradycyjnej.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy