Sztywne pianki poliuretanowe PIR. Dlaczego warto je stosować do ocieplenia domów?
Inwestorzy stojący przed wyborem materiału, przy pomocy którego ocieplą poddasze, w obliczu dużej gamy surowców mogą mieć nie lada problem z podjęciem decyzji. Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik podpowie, które rozwiązania zdecydowanie warto wybrać, które zaś omijać szerokim łukiem.
Najważniejsze zalety pianek poliuretanowych PIR
Osoby będące na czasie z budownictwem i wykończeniówką doskonale wiedzą, że do izolacji ścian, podłóg czy poddasza stosuje się poliuretany w wydaniu PUR i PIR. Pierwszy z materiałów jest mniej odporny na pojawienie się ognia. Zastosowanie do izolacji dachu płyt poliuretanowych PIR wpływa na większy poziom bezpieczeństwa w przypadku pożaru.
Bardzo wielu inwestorów decydujących się na budowę domu decyduje się na projekt domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym. Wówczas pojawia się problem wyboru, przy użyciu jakich materiałów zaizolujemy dach skośny.
Do izolacji tego typu dachów idealnie sprawdzają się właśnie płyty z pianki poliuretanowej PIR. Można ją kłaść w systemie nakrokwiowym, podkrokwiowym i międzykrokwiowym. Pianka PIR pozwala wyeliminować mostki cieplne. To z kolei daje duże oszczędności na rachunkach za ogrzewanie w skali rocznej. Godna uwagi jest też trwałość sztywnych płyt poliuretanowych PIR oraz ich wydajność, nieporównywalnie wyższa od pianek natryskowych.
Czy warto sięgać po piankę natryskową?
Niestety, wśród niektórych ekip budowlanych wciąż krąży błędne przekonanie, że pianka natryskowa będzie najlepszym rozwiązaniem dla klientów indywidualnych. Inwestorzy budujący po raz pierwszy w życiu dom, nie dysponując odpowiednią wiedzą, łatwo się na to nabierają i... przepłacają. Pianka natryskowa charakteryzuje się gęstością na poziomie 7kg/m3. Dla porównania, sztywna pianka to 30 kg/m3 (lambda sztywnej płyty poliuretanowej wynosi 0,022-0,025, zaś pianki natryskowej 0,035-0,40). Na pierwszy rzut oka więc widać, że różnica jest kolosalna. Kupując piankę natryskową, decydujemy się na materiał o klasie styropianu, tylko że za czterokrotność jego ceny. Cóż, odpowiedni marketing potrafi - jak widać - zdziałać cuda. Po to jednak człowiek szuka informacji w sieci - żeby takich sytuacji uniknąć. Warto spojrzeć na współczynniki i samemu podjąć decyzję o najkorzystniejszej opcji dla siebie.
W jaki sposób montować ocieplenie nakrokwiowe?
Zarówno transport, jak i montaż sztywnych płyt z poliuretanu jest prosty. Wśród niezbędnych akcesoriów do zamontowania ocieplenia nakrokwiowego znajdują się: taśma aluminiowa, wkręty i membrana przepuszczalna. Tak ułożone płyty PIR można wykończyć przy pomocy deskowania, aby uzyskać estetyczny efekt. Płyty dostępne są pod linkiem https://www.steelprofil.eu/oferta/plyty-izolacyjne-poliuretan-poliizocyjanurat-pir/.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy