Szkodniki pod Twoim dachem
Poddasze, strych oraz sama konstrukcja dachu są częstą kryjówką wielu gatunków szkodników. To one sprawiają, że nie tylko nie możemy spać po nocach przez dziwne hałasy, ale i często potrafią zrujnować dach i wyrządzić kosztowne szkody.
Myszy, kuny, nietoperze czy ptactwo na strychu to nie tylko domena starych, opuszczonych domów. Zwierzęta te nieustannie poszukują dla siebie nowych kryjówek i z takim samym prawdopodobieństwem mogą upodobać sobie nowo wybudowany dom, jak i zapomnianą ruderę. Ofiarą nieproszonych gości padają często stylowe projekty domów wykonane w dużej mierze z nowocześnie wyglądającego drewna. Oto kilka porad, jak radzić sobie z niepożądanymi zwierzętami w naszym domu.
Zidentyfikuj wroga
Jeżeli z Twojego poddasza dobiegają niepokojące hałasy, to znak, że gryzonie lub inne zwierzęta upodobały sobie Twój dom do życia i odnalazły w nim (niestety tylko pozorne) schronienie. Ubytki sufitu są idealnym środowiskiem dla szczurów i myszy, które mogą uszkodzić przedmioty przechowywane na strychu i samo okablowanie elektryczne. To niestety jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może nawet spowodować pożar. Poddasza są również idealnym miejscem do zagnieżdżania się ptaków, które mogą rozprzestrzeniać choroby, roztocza i pchły. To, jaki gatunek fauny zagościł nad Twoją głową podpowie Ci usłyszany hałas. Podpowiedziami będą również umieszczone pod stropem gniazda oraz zaschnięte odchody. Te z kolei mogą stać się idealnymi miejscami do żerowania owadów, które mogą następnie przenosić nieprzyjemne choroby do domu. Gatunki gryzoni możesz poznać dodatkowo po wyglądzie ich odchodów, co pomoże Ci podjąć szybszą walkę z nimi skutecznie dobranymi metodami.
Gotowy do walki
Szkodniki wszelkiego rodzaju powinny być usunięte z poddaszy tak szybko, jak to możliwe, ponieważ ich obecność może grozić pożarem, smrodem lub nieodwracalnymi stratami materialnymi. Ważne jest to, aby odnaleźć miejsce, przez które szkodniki mogły dostać się do wnętrza naszego domu. Miejsce to powinno zostać załatane i zreperowane od razu po pozbyciu się problemu. Do walki ze szkodnikami przydać się mogą takie narzędzia, jak pułapki czy trutki. Pamiętaj, że wszelkie strzelanie do zwierząt jest surowo zakazane. Gniazda ptaków powinny zostać delikatnie usunięte. Na zwierzęta takie jak kuny mogą pomóc odpowiednie maszyny generujące irytujący je dźwięk - ten sposób pozwala nieinwazyjnie wyprosić intruza. Pomocne mogą okazać się także odchody dzikich, drapieżnych zwierząt, jednak ich znalezienie w polskich lasach może być nie lada wyzwaniem. Jeżeli w Twoim dachu zlokalizowano gniazdo os czy szerszeni, koniecznie wezwij straż pożarną lub firmę specjalizującą się w usuwaniu tego typu obiektów. Pod żadnym pozorem nie podejmuj się tego wyzwania samodzielnie, gdyż może być ono opłakane w skutkach. Nietoperze nie powodują raczej żadnych szkód dla domu, jednak mogą przenosić roztocza. Problemem mogą okazać się zatem ewentualne piski i odchody. Pamiętaj, że są one gatunkiem chronionym, zatem jeśli potężna kolonia zajęła Twój strych wezwij do pomocy chireptorologa. Zwykle jednak należy poczekać, aż młode nietoperze się usamodzielnią i same opuszczą nasz dom.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze: