Szkodniki pod Twoim dachem
Poddasze, strych oraz sama konstrukcja dachu s± czêst± kryjówk± wielu gatunków szkodników. To one sprawiaj±, ¿e nie tylko nie mo¿emy spaæ po nocach przez dziwne ha³asy, ale i czêsto potrafi± zrujnowaæ dach i wyrz±dziæ kosztowne szkody.
Myszy, kuny, nietoperze czy ptactwo na strychu to nie tylko domena starych, opuszczonych domów. Zwierzêta te nieustannie poszukuj± dla siebie nowych kryjówek i z takim samym prawdopodobieñstwem mog± upodobaæ sobie nowo wybudowany dom, jak i zapomnian± ruderê. Ofiar± nieproszonych go¶ci padaj± czêsto stylowe projekty domów wykonane w du¿ej mierze z nowocze¶nie wygl±daj±cego drewna. Oto kilka porad, jak radziæ sobie z niepo¿±danymi zwierzêtami w naszym domu.
Zidentyfikuj wroga
Je¿eli z Twojego poddasza dobiegaj± niepokoj±ce ha³asy, to znak, ¿e gryzonie lub inne zwierzêta upodoba³y sobie Twój dom do ¿ycia i odnalaz³y w nim (niestety tylko pozorne) schronienie. Ubytki sufitu s± idealnym ¶rodowiskiem dla szczurów i myszy, które mog± uszkodziæ przedmioty przechowywane na strychu i samo okablowanie elektryczne. To niestety jest bardzo niebezpieczne, poniewa¿ mo¿e nawet spowodowaæ po¿ar. Poddasza s± równie¿ idealnym miejscem do zagnie¿d¿ania siê ptaków, które mog± rozprzestrzeniaæ choroby, roztocza i pch³y. To, jaki gatunek fauny zago¶ci³ nad Twoj± g³ow± podpowie Ci us³yszany ha³as. Podpowiedziami bêd± równie¿ umieszczone pod stropem gniazda oraz zaschniête odchody. Te z kolei mog± staæ siê idealnymi miejscami do ¿erowania owadów, które mog± nastêpnie przenosiæ nieprzyjemne choroby do domu. Gatunki gryzoni mo¿esz poznaæ dodatkowo po wygl±dzie ich odchodów, co pomo¿e Ci podj±æ szybsz± walkê z nimi skutecznie dobranymi metodami.
Gotowy do walki
Szkodniki wszelkiego rodzaju powinny byæ usuniête z poddaszy tak szybko, jak to mo¿liwe, poniewa¿ ich obecno¶æ mo¿e groziæ po¿arem, smrodem lub nieodwracalnymi stratami materialnymi. Wa¿ne jest to, aby odnale¼æ miejsce, przez które szkodniki mog³y dostaæ siê do wnêtrza naszego domu. Miejsce to powinno zostaæ za³atane i zreperowane od razu po pozbyciu siê problemu. Do walki ze szkodnikami przydaæ siê mog± takie narzêdzia, jak pu³apki czy trutki. Pamiêtaj, ¿e wszelkie strzelanie do zwierz±t jest surowo zakazane. Gniazda ptaków powinny zostaæ delikatnie usuniête. Na zwierzêta takie jak kuny mog± pomóc odpowiednie maszyny generuj±ce irytuj±cy je d¼wiêk - ten sposób pozwala nieinwazyjnie wyprosiæ intruza. Pomocne mog± okazaæ siê tak¿e odchody dzikich, drapie¿nych zwierz±t, jednak ich znalezienie w polskich lasach mo¿e byæ nie lada wyzwaniem. Je¿eli w Twoim dachu zlokalizowano gniazdo os czy szerszeni, koniecznie wezwij stra¿ po¿arn± lub firmê specjalizuj±c± siê w usuwaniu tego typu obiektów. Pod ¿adnym pozorem nie podejmuj siê tego wyzwania samodzielnie, gdy¿ mo¿e byæ ono op³akane w skutkach. Nietoperze nie powoduj± raczej ¿adnych szkód dla domu, jednak mog± przenosiæ roztocza. Problemem mog± okazaæ siê zatem ewentualne piski i odchody. Pamiêtaj, ¿e s± one gatunkiem chronionym, zatem je¶li potê¿na kolonia zajê³a Twój strych wezwij do pomocy chireptorologa. Zwykle jednak nale¿y poczekaæ, a¿ m³ode nietoperze siê usamodzielni± i same opuszcz± nasz dom.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze: