Kategorie:
Wybór dachu | Remont i konserwacja dachu | Dobór pokrycia | Ile kosztuje dach | Praktyczny przewodnikSuper dach na wiele lat
Spadzisty czy p³aski? Nowoczesny czy tradycyjny? Pokryty dachówk± czy mo¿e innym materia³em? Przed takimi dylematami staje coraz wiêcej osób, które decyduj± siê na budow± swojego domu lub remont od dawna nie modernizowanego dachu. Dach jest jednym z najwa¿niejszych, ale i najtrudniejszych do zbudowania elementów domu. O jego kszta³cie i materia³ach z których zostanie wykonany warto pomy¶leæ ju¿ na etapie wybierania projektu domu. Piêkny i solidnie wykoñczony bêdzie najlepsz± ozdob± domu, a dla jego mieszkañców na wiele lat ochron± przed deszczem i zimnem.
Rodzaj materia³u, który wybierzemy do pokrycia dachu musi byæ uwzglêdniony ju¿ na etapie projektowania domu. Wa¿ne, aby konstrukcja i kszta³t dachu wspó³gra³y z wymaganiami technicznymi stawianymi przez ró¿ne rodzaje pokryæ dachowych - wa¿ny jest k±t nachylenia, konstrukcja i kszta³t wiê¼by dachowej.
Na rynku jest ogromny wybór pokryæ dachowych - od papy i p³yt bitumicznych poczynaj±c przez blachê, na niezwykle popularnej dachówce koñcz±c. W zale¿no¶ci od rodzaju u¿ytego do produkcji materia³u mo¿emy wybieraæ w¶ród cementowych (np. Braas) i ceramicznych (np. RuppCeramika). Jedne i drugie charakteryzuj± siê nie tylko wysok± jako¶ci± i trwa³o¶ci±, ale równie¿ s± produkowane w tak wielu kszta³tach i kolorach, ¿e bez trudu mo¿na wybraæ dach w wymarzonym stylu.
Dlaczego dachówka?
Solidnie wykonany i piêkny dach to dobra inwestycja na wiele lat. Dlatego coraz wiêcej osób decyduje siê na pokrycie wykonane z dachówek lub na wymianê po³o¿onej przed laty blachy lub eternitu. Wiele osób wybiera blachodachówkê ze wzglêdu na jej lekko¶æ. - To fakt, blacha jest l¿ejsza od dachówek - przyznaje Marek Podeszwa, ekspert Braas - Jednak pokrycie dachu w obliczeniach wiê¼by stanowi niewielk± czê¶æ. Wa¿na jest równie¿ izolacja, ciê¿ar w³asny wiê¼by, wykoñczenia dachu, a tak¿e warunki atmosferyczne - wiatr, ¶nieg i deszcz. Obci±¿enie tymi ostatnimi zale¿y od strefy wiatrowej i ¶niegowej, im wy¿sza strefa tym wiêksze obci±¿enie. W efekcie ró¿nice te s± niewielkie i wynosz± w przekroju krokwi oko³o kilkunastu procent. Nie bez znaczenia jest równie¿ fakt, ¿e nieco wiêkszy ciê¿ar pokrycia dachówkowego jest gwarancj± wiêkszej odporno¶ci dachu na przyk³ad w trakcie silnego wiatru.
Dachówki mo¿na zastosowaæ na niemal¿e ka¿dym dachu spadzistym. Najlepiej je¶li dach ma od 30 do 45 stopni. Zakres stosowania dachówek jest jednak o wiele szerszy i - przy spe³nieniu pewnych technicznych warunków (dodatkowego mocowania powy¿ej 65 stopni i dodatkowego zabezpieczenia po³aci poni¿ej 22 stopni) - dopuszcza siê stosowanie dachówek w dachach o nachyleniu nawet od 10 do 90 stopni. - Projekty domów, a co za tym idzie dachy maj± coraz bardziej skomplikowane formy - dachówki, dziêki swojemu ma³emu formatowi ¶wietnie dopasowuj± siê do wymy¶lnych struktur, okien, lukarn, itp.
Profesjonalni i dok³adni fachowcy to ekipa na wagê z³ota. W czasach, gdy dekarze maj± wiele zleceñ, znalezienie tych, którzy po mistrzowsku zbuduj± nasz dach mo¿e zaj±æ trochê czasu, ale nie warto go ¿a³owaæ. Zwróæmy uwagê na to, czy dekarze znaj± produkty z których bêd± wykonywaæ dach. Braas i RuppCeramika patronuj± szko³om przygotowuj±cym m³odych ludzi do wykonywania zawodu dekarza. Uczniowie mog± liczyæ nie tylko na wsparcie merytoryczne ekspertów, ale równie¿ pracuj± na wszystkich produktach obu marek.
Szaleñstwo form i kszta³tów
Producenci oferuj± tak wiele kszta³tów i kolorów dachówek, ¿e na wybranie tego jedynego modelu, od którego bêdzie zale¿eæ wygl±d naszego dachu warto nie ¿a³owaæ czasu. Odpowiedni wybór pozwoli nam zapewniæ wymarzony wygl±d dachu: na przyk³ad wybieraj±c, p³ask±, dachówkê Tegalit (Braas) mo¿emy osi±gn±æ indywidualny podkre¶laj±cy nowoczesno¶æ styl, je¶li za¶ zdecydujemy siê na przyk³ad na Rubin (RuppCeramika) nasz dach bêdzie wyró¿nia³ siê klasyczn± elegancj±.
Na rynku jest równie¿ ogromny wybór ró¿nego rodzaju dachówek wykoñczeniowych. - Zarówno Braas, jak i RuppCeramika oferuj± kompletne systemy dachowe, w tym ró¿norodne dachówki kszta³towe, miêdzy innymi dachówki wentylacyjne, szczytowe, g±siory oraz w przypadku dachówek Braas równie¿ mansardowe, k±towe do uk³adania na za³amaniach po³aci, a tak¿e przeciw¶nie¿ne i po³ówkowe. Dachówki kszta³towe i akcesoria pozwalaj± na estetyczne wykoñczenie dachu - mówi Marek Podeszwa. Niestety w przypadku innych pokryæ dachowych tak du¿ego wyboru pozwalaj±cego na wykoñczenie wszelkich mo¿liwych elementów dachu nie ma, co mo¿e byæ istotn± przeszkod± w pracach wykoñczeniowych i warto o tym pamiêtaæ ju¿ na etapie planowania inwestycji.
Na ¶nieg, deszcz i wiatr
Pokrycie dachówkowe zapewnia bardzo dobr± wentylacjê dachu - jest to niezwykle wa¿ne, bo w ka¿dym domu codziennie wytwarza siê pewn± ilo¶æ pary wodnej. Mo¿e ona gromadziæ siê w ch³odniejszych warstwach dachu i powodowaæ zawilgocenia, przez co dach nie spe³nia jednej ze swoich podstawowych funkcji - ochrony domu przed zimnem Tylko jej odprowadzenie do atmosfery gwarantuje w³a¶ciwe zachowanie w³a¶ciwo¶ci termoizolacyjnych dachu. Warto zatem pomy¶leæ o dodatkowym zabezpieczeniu dachu przed zawilgoceniem - Braas i RuppCeramika produkuj± folie i membrany (np. Divoroll) oraz specjalne dachówki wentylacyjne, a tak¿e dodatkowe akcesoria stosowane w okapie i kalenicy umo¿liwiaj±ce swobodny przep³yw powietrza.
Polski klimat to ci±g³a zmienno¶æ - cztery pory roku, wahania temperatury, s³oñce, ¶nieg, deszcz i mrozy. Dach musi to wszystko wytrzymaæ i chroniæ dom przez d³ugie lata. Pokryciami, które maj± najlepsze w³a¶ciwo¶ci zabezpieczaj±ce przed niepogod± s± dachówki cementowe (Braas) i ceramiczne (RuppCeramika). Ich prawid³owe zamontowanie daje gwarancjê bardzo skutecznego zabezpieczenia przed zjawiskami atmosferycznymi. Dachówki s± wielokrotnie mniej podatne na zerwanie w czasie du¿ych wichur ni¿ l¿ejsze pokrycia. Sprawdzone parametry techniczne dachówek Braas i RuppCeramika w zak³adowych laboratoriach powoduje, ¿e s± one zgodne z zaleceniami norm. Nie bez znaczenia jest równie¿ fakt, ¿e mieszkaj±c w domu pokrytym dachówkami w czasie deszczu s³yszymy tylko jego przyjemny szum, a nie efekt dudnienia kropli o blachê.
Dachówki to nie wszystko
Koszty wykonania dachu to nie tylko dachówka, dlatego b³êdem by³oby kalkulowanie jego ceny na podstawie kosztów jednego metra kwadratowego dachówki. Niezbêdne jest równie¿ uwzglêdnienie dodatkowych elementów pokrycia dachu, akcesoriów dachowych i wykonania trudniejszych detali jak np. wole oko. Po podsumowaniu mo¿e siê okazaæ, ¿e pozornie tañsze materia³y (papa, blacha) wymagaj± dro¿szej obróbki - na przyk³ad pe³nego deskowania lub du¿ej ilo¶ci wkrêtów do mocowania. Dachówki Braas i RuppCeramika montuje siê na ³atach, mocuj±c do konstrukcji odpowiedni± obliczon± przez projektanta ilo¶ci± klamer. Poza tym marki te oferuj± pe³ne systemy dachowe, a w swojej ofercie maj± szereg akcesoriów dachowych niezbêdnych do zbudowania dachu idealnego: miêdzy innymi wysoko paroprzepuszczalne folie wstêpnego krycia, uszczelnienia, mocowania, systemy rynnowe. - Elementy systemów dachowych obu marek s± do siebie idealnie dopasowane, co szczególnie istotne jest przy wykañczaniu najtrudniejszych elementów dachu - t³umaczy Marek Podeszwa. - Nie nale¿y oczywi¶cie zapominaæ, ¿e kosze, okapy, kalenice, czy po³±czenia pokrycia z kominami wymagaj± regularnych przegl±dów - dodaje. Dachówki cementowe Braas objête s± gwarancj± przez 30 lat, natomiast ceramiczne RuppCeramika przez 20 lat.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy