Sądownictwo polubowne
Sądownictwo polubowne to sposób rozstrzygania sporów przez sąd polubowny czyli organ, który nie jest sądem państwowym i jego działanie wynika z umowy stron. Sąd polubowny jest niezależny od sądów powszechnych, a jego wyroki mają równą moc prawną.
Zadaniem tego sądownictwa jest rozstrzygnięcie sporu przez arbitra lub arbitrów, których strony mogą same wybierać i decydować kto będzie rozwiązywał spór, ponieważ przepisy nie zawierają żadnych ograniczeń co do ich ilości. Sądy polubowne są powoływane przez strony w celu rozwiązania określonego sporu i przestają istnieć po spełnieniu swojej roli lub jako sądy stałe, które są zorganizowane instytucjonalnie.
Sądy stałe najczęściej działają przy stowarzyszeniach i izbach gospodarczych. Ważne jest, że decyzja o tym, aby sąd polubowny rozstrzygał spór zależy wyłącznie od nas. Jednak jeśli strony nie zdecydują o tym, wówczas powołuje się sąd polubowny składający się z trzech arbitrów. Warto też wiedzieć, że miejsce postępowania przed sądem polubownym również wybierają strony, czyli my sami.
Jednak, jeśli tego nie zrobią sąd przy ustaleniu miejsca bierze pod uwagę okoliczności sprawy, przedmiot postępowania, a co najważniejsze dogodność stron. Należy też wiedzieć kilka rzeczy o zapisie na sąd polubowny. Otóż zapis ten jest to umowa o poddanie sporu do rozwiązania przez sąd polubowny.
Umowa ta może dotyczyć sporu, który już istnieje lub sporu przyszłego nazywanego klauzulą arbitrażową lub kontraktową. Umowa na sąd polubowny wiąże się z dużą swobodą stron w ustaleniu jej treści, bezwzględnym wymogiem zachowania zasady równości stron, a także niedopuszczeniem objęcia zapisem wszystkich spraw, które wynikają pomiędzy stronami bez określenia stosunku prawnego.
autor: Daniela Kaczmarek
źródło: Prawo mBrokers.pl
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy