Renowacje dachów płaskich - jaką metodę wybrać?
Dachy płaskie wykonane z papy bitumicznej z czasem wymagają generalnego remontu. W tym celu można zastosować różne rodzaje technik. Na co warto się zdecydować, aby dach znów był szczelny i skutecznie chronił budynek przed wpływem czynników zewnętrznych?
Kiedy konieczna jest renowacja płaskiego dachu?
Płaskie dachy w Polsce są bardzo często spotykane. Ma je wiele budynków, które położone są na terenie całego kraju. Są to głównie starsze zabudowania, jednak płaskie dachy są także domeną nowoczesnego budownictwa. Do wykończenia płaskiego dachu najczęściej stosowana jest papa. Jest to materiał wyróżniający się niezbędną szczelnością i wytrzymałością, jednak w porównaniu do materiałów jak dachówki ceramiczne czy blachodachówki nie jest on jednak tak trwały. Stąd też zwykle po około 10 latach konieczne jest wykonanie renowacji dachu płaskiego z papy. O konieczności wykonani renowacji informują przede wszystkim pojawiające się na papie uszkodzenia mechaniczne, między innymi pęknięcia, dziury, które prowadzą także do powstania nieszczelności. Mogą one powstać zarówno na skutek procesów starzenia się papy, jak i jej uszkodzenia mechanicznego, na przykład po gradobiciu albo wichurze.
Metod renowacji dachów płaskich
Gdy konieczne są renowacje dachów - https://durodach.pl/wskazowki/uszczelnianie-remont-naprawa-zabezpieczenie-renowacja-dachu-z-papy płaskich, wówczas inwestorzy mają do wyboru kilka różnych metod. Wśród nich najczęściej wybierane są dwie, a mianowicie nałożenie nowej papy oraz wykonanie powłok z membrany w folii. Pierwsza metoda, czyli montaż nowej papy jest niedroga i prosta, jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że dach znów po określonym czasie będzie wymagać naprawy. Stąd też wiele osób decyduje się obecnie na nowszą metodę, czyli na płynne membrany dachowe, z którymi renowacja dachu płaskiego jest nie tylko prosta, lecz także daje bardzo dobry efekt na dłuższy czas. Membrany dachowe w płynie, inaczej folie w płynie mogą być nakładane na istniejący materiał, czyli na papę. Tworzą one na powierzchni elastyczną, bezspoinową powłokę, która wyróżnia się odpornością na wilgoć, promieniowanie UV, uderzenia, co powoduje, że może ona skutecznie zabezpieczyć dach przed dalszym uszkodzeniem. Dodatkowo jej nakładanie jest bardzo proste, ponieważ wykonywane jest z użyciem wałków, pędzli albo metodą natryskową.
Renowację warto połączyć z termoizolacją
Gdy dach płaski nie jest izolowany, wtedy jego renowację warto połączyć także z wykonaniem prac termoizolacyjnych. Zastosowanie styropianu lub innego materiału pozwala na poprawę parametrów termicznych budynku i tym samym zredukowanie ucieczki ciepła. W efekcie można skutecznie obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy