Renowacja gontu bitumicznego
Gont bitumiczny, czyli mocno podrasowana wersja papy na dach, zyskuje coraz wiêcej zwolenników. Jest to spowodowane tym, ¿e ten rodzaj pokrycia dachowego nie nale¿y do drogich, jest do¶æ trwa³y i dobrze siê prezentuje. Stanowi równie¿ ¶wietn± alternatywê dla dachówki, która przez swój ciê¿ar nie mo¿e byæ k³adziona na ka¿dym dachu. Jednak powierzchnie bitumiczne, choæ trwa³e, mog± czasami wymagaæ naprawy b±d¼ odnowienia, aby mog³y pos³u¿yæ kolejne lata.
Jakie uszkodzenia powstaj± na goncie bitumicznym?
Gont bitumiczny ma podobn± budowê do papy z t± ró¿nic±, ¿e gont posiada naciêcia na powierzchni, które imituj± dachówkê b±d¼ te¿ gont drewniany. Te naciêcia mog± przybieraæ ró¿ne kszta³ty, co w po³±czeniu z ró¿norodn± kolorystyk± gontów bitumicznych sprawia, ¿e ich oferta jest do¶æ szeroka. Gont bitumiczny sk³ada siê z rdzenia, który jest wykonany z szklanej w³ókniny oraz masy bitumicznej, która pokrywa rdzeñ. Gont bitumiczny dziêki swojej budowie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, jednak gont gontowi nie równy. Jego jako¶æ zale¿y od jako¶ci masy bitimicznej oraz od ilo¶ci i grubo¶ci warstw. Powierzchnia gontu jest pokryta posypk± mineraln±, która ma za zadanie chroniæ masê bitumiczn± przed utlenianiem siê pod wp³ywem gor±ca i promieni UV.
Zazwyczaj uszkodzenia na goncie powstaj± w skutek niepoprawnego po³o¿enia np. niedok³adnego doklejenia brzegów lub nierównomiernego zgrzania, które prowadzi do powstawania fa³d i wybrzuszeñ. Na kondycjê gontu ma równie¿ wp³yw pogoda, a w szczególno¶ci mocne s³oñce i deszcze. Promieniowanie UV sprawia, ¿e masa bitumiczna utlenia siê, co prowadzi do ubytków w postaci rys, pêkniêæ a potem dziur. Z kolei deszcze dzia³aj± degraduj±co na ju¿ uszkodzon± powierzchniê i przyspieszaj± jej niszczenie.
Kolor gontu bitumicznego z czasem nie jest ju¿ nasycony, ale szarzeje zmierzaj±c ku brakowi jasno okre¶lonego koloru. Winowajc± znowu jest promieniowanie UV, które wraz z mas± bitumiczn± utlenia równie¿ barwê. Do tego dochodz± zabrudzenia powierzchni nagromadzone przez lata i nasz gont nie jest ju¿ zielony, bordowy, br±zowy czy czarny lecz szary.
Odnawianie gontu bitumicznego
G³ównymi uszkodzeniami s± spêkania i rysy, które powstaj± w skutek dzia³ania s³oñca. Najlepszym rozwi±zaniem w przypadku widozcnych prze¶witów jest wymiana elementów pokrycia poniewa¿ ³atanie wiêkszych powierzchni jest bardzo nieestetyczne w przypadku gontu oraz nie zawsze skuteczne. Je¶li jednak z jakich¶ wzglêdów nie mamy takiej mo¿liwo¶ci to takie ubytki zakleiæ przy pomocy dyspersyjnej masy asfaltowo-gumowej lub ta¶my typu waka-flex. Takie rozwiazanie za³atwia sprawê, choæ najlepiej sprawdza siê przy ma³ych rysach i pêkniêciach. Zaleca siê unikaæ stosowanie ¶rodków nie zawieraj±cych posypki mineralnej, a jesli mamy taki zamiar to powinni¶my potem tak± posypkê zaaplikowaæ, poniewa¿ bêdzie to miejsce szczególnie nara¿one na ponowne uszkodzenie.
Malowanie gontu bitumicznego
Gont bitumiczny jak prawie ka¿d± inn± powierzchniê mo¿emy pomalowaæ wystarczy, ¿e kupimy do tego odpowiedni± farbê. Nie istnieje co¶ takiego jak farba na dach, która bêdzie dzia³aæ na ka¿dy rodzaj pokrycia dachowego. Potrzebujemy farbê do malowania gontu, która ma recepturê pozwalaj±c± na dobre pokrycie kolorem tak szorstkiej powierzchni. Farba do gontu bitumicznego BEKERFARB posiada wszystkie niezbêdne w³a¶ciwo¶ci takie jak:
- ochrona przed wilgoci±
- ochrona przed promieniowaniem UV
- ochrona przed szybk± utrat± koloru
- elastyczna pow³oka, która nie pêka
- ¶wietna przyczepno¶æ
Ponadto farba nie zawiera lotnych zwi±zków organicznych, formaldehydów ani alkilofenolów oksyetylenowanych. W ofercie marki BEKERFARB wystêpuje a¿ w 12 kolorach, dziêki czemu ka¿dy znajdzie kolor odpowiedni do jego dachu. Odmalowanie gontu jest najlepszym sposobem na od¶wie¿enie jego wygl±du ale z nasz± farb± jest równie¿ sposobem na przed³u¿enie jego ¿ywotno¶ci.
Tomasz Malewski, BEKERFARB
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy