Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Renowacja gontu bitumicznego

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualno ci
Renowacja gontu bitumicznego

Gont bitumiczny, czyli mocno podrasowana wersja papy na dach, zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest to spowodowane tym, że ten rodzaj pokrycia dachowego nie należy do drogich, jest dość trwały i dobrze się prezentuje. Stanowi również świetną alternatywę dla dachówki, która przez swój ciężar nie może być kładziona na każdym dachu. Jednak powierzchnie bitumiczne, choć trwałe, mogą czasami wymagać naprawy bądź odnowienia, aby mogły posłużyć kolejne lata.

Jakie uszkodzenia powstają na goncie bitumicznym?

Gont bitumiczny ma podobną budowę do papy z tą różnicą, że gont posiada nacięcia na powierzchni, które imitują dachówkę bądź też gont drewniany. Te nacięcia mogą przybierać różne kształty, co w połączeniu z różnorodną kolorystyką gontów bitumicznych sprawia, że ich oferta jest dość szeroka. Gont bitumiczny składa się z rdzenia, który jest wykonany z szklanej włókniny oraz masy bitumicznej, która pokrywa rdzeń. Gont bitumiczny dzięki swojej budowie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, jednak gont gontowi nie równy. Jego jakość zależy od jakości masy bitimicznej oraz od ilości i grubości warstw. Powierzchnia gontu jest pokryta posypką mineralną, która ma za zadanie chronić masę bitumiczną przed utlenianiem się pod wpływem gorąca i promieni UV.

Zazwyczaj uszkodzenia na goncie powstają w skutek niepoprawnego położenia np. niedokładnego doklejenia brzegów lub nierównomiernego zgrzania, które prowadzi do powstawania fałd i wybrzuszeń. Na kondycję gontu ma również wpływ pogoda, a w szczególności mocne słońce i deszcze. Promieniowanie UV sprawia, że masa bitumiczna utlenia się, co prowadzi do ubytków w postaci rys, pęknięć a potem dziur. Z kolei deszcze działają degradująco na już uszkodzoną powierzchnię i przyspieszają jej niszczenie.

Kolor gontu bitumicznego z czasem nie jest już nasycony, ale szarzeje zmierzając ku brakowi jasno określonego koloru. Winowajcą znowu jest promieniowanie UV, które wraz z masą bitumiczną utlenia również barwę. Do tego dochodzą zabrudzenia powierzchni nagromadzone przez lata i nasz gont nie jest już zielony, bordowy, brązowy czy czarny lecz szary.

Odnawianie gontu bitumicznego

Głównymi uszkodzeniami są spękania i rysy, które powstają w skutek działania słońca. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku widozcnych prześwitów jest wymiana elementów pokrycia ponieważ łatanie większych powierzchni jest bardzo nieestetyczne w przypadku gontu oraz nie zawsze skuteczne. Jeśli jednak z jakichś względów nie mamy takiej możliwości to takie ubytki zakleić przy pomocy dyspersyjnej masy asfaltowo-gumowej lub taśmy typu waka-flex. Takie rozwiazanie załatwia sprawę, choć najlepiej sprawdza się przy małych rysach i pęknięciach. Zaleca się unikać stosowanie środków nie zawierających posypki mineralnej, a jesli mamy taki zamiar to powinniśmy potem taką posypkę zaaplikować, ponieważ będzie to miejsce szczególnie narażone na ponowne uszkodzenie.

Malowanie gontu bitumicznego

Gont bitumiczny jak prawie każdą inną powierzchnię możemy pomalować wystarczy, że kupimy do tego odpowiednią farbę. Nie istnieje coś takiego jak farba na dach, która będzie działać na każdy rodzaj pokrycia dachowego. Potrzebujemy farbę do malowania gontu, która ma recepturę pozwalającą na dobre pokrycie kolorem tak szorstkiej powierzchni. Farba do gontu bitumicznego BEKERFARB posiada wszystkie niezbędne właściwości takie jak:

  • ochrona przed wilgocią
  • ochrona przed promieniowaniem UV
  • ochrona przed szybką utratą koloru
  • elastyczna powłoka, która nie pęka
  •  świetna przyczepność

Ponadto farba nie zawiera lotnych związków organicznych, formaldehydów ani alkilofenolów oksyetylenowanych. W ofercie marki BEKERFARB występuje aż w 12 kolorach, dzięki czemu każdy znajdzie kolor odpowiedni do jego dachu. Odmalowanie gontu jest najlepszym sposobem na odświeżenie jego wyglądu ale z naszą farbą jest również sposobem na przedłużenie jego żywotności.


Tomasz Malewski, BEKERFARB


powr t

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G WNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNO CI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrze one