Remont dachu: co należy wiedzieć?
Dach to jedna z najważniejszych części każdego budynku. Nie tylko jest zwieńczeniem domu, nadającym mu charakter, ale przede wszystkim stanowi funkcję ochronną przed warunkami atmosferycznymi. Z tego powodu nie można czekać z remontem do ostatniej chwili. Już w momencie rozpoznania niewielkich uszkodzeń należy planować naprawę.
Kiedy zacząć naprawę dachu?
Najważniejsza jest ocena uszkodzeń, które będą determinować planowanie remontu. Bardzo duże usterki powodują, że przebywanie w budynku jest niebezpieczne a prace powinny zacząć się jak najszybciej. W przypadku braku pewności co do stanu pokrycia warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Nie dość że oceni stan techniczny, to jeszcze sporządzi kosztorys.
Ocena dachu obejmuje ewentualne przecieki i ich lokalizację. Oprócz tego rozpoznany stopień uszkodzenia, odkształcenia i odbarwienia dachówki. Kontroli zostaną poddane także rynny. Wewnętrzne oględziny skupiają się więźbie.
Jak wyglądają przygotowania do remontu?
Bardzo ważnym elementem ochrony dachu będzie plandeka. Jej zadanie polega na ochronie budynku przed warunkami pogodowymi. Przyda się ona bez względu na potencjalny zakres robót. Oprócz zwieńczenia budynku należy zabezpieczyć również wszystkie elementy infrastruktury znajdujące się na posesji oraz ekipę pracowników. Należy wyznaczyć miejsce na składowanie odpadów.
Jak piszą specjaliści ze strony Budownictwo Polskie.pl: aby przeprowadzić pełny remont dachu konieczna będzie wymiana izolacji i rynien. Z tego powodu wybór kompetentnej ekipy remontowej ogrywać będzie bardzo ważną rolę. Profesjonalne wykonanie stanie się gwarancją spokoju na wiele lat. Pokrycie ma wyglądać atrakcyjnie a domownicy odzyskają poczucie bezpieczeństwa.
Kiedy wymienić całe pokrycie?
W przypadku zlokalizowania niewielkich uszkodzeń wystarczy częściowa wymiana pokrycia dachowego. To rozwiązanie jest tanie i zdecydowanie pasujące do zaistniałej sytuacji. Z drugiej jednak strony, bardzo często występuje ryzyko niedopasowania wymienianych elementów do reszty dachu. Takie miejsca będą się wyróżniać a w przyszłości mogą wystąpić problemy z przeciekaniem.
Zdecydowanie trudniejsza, bardziej czasochłonna i wymagająca większych nakładów finansowych jest całkowita wymiana pokrycia dachowego. Uprzednio należy zdemontować starą dachówkę. Należy pamiętać, że to rozwiązanie będzie służyć przez wiele lat i zapobieże powstawaniu nowych uszkodzeń.
Jak przygotować się do wymiany więźby i ocieplenia poddasza?
Remont więźby dachowej bardzo często determinuje ściągnięcie pokrycia. Pod pojęciem renowacji rozumie się odgrzybianie i odrobaczanie tej części dachu. Czasami może dojść do sytuacji, w której konieczne będzie usztywnienie konstrukcji. Polega ono na dołożenie nowych krokwi lub pospinanie obecnych specjalnymi taśmami.
Przygotowania do ocieplania poddasza należy przeprowadzać z największą starannością o dobór odpowiednich materiałów. Ten proces pozwoli zadbać o komfort termiczny budynku. Najczęściej stosowanymi produktami biorącymi udział w tym przedsięwzięciu są wełna mineralna (do ocieplenia wnętrz) oraz poliuretan czy polistyren (do ocieplania na zewnątrz).
Jak widać, remont dachu jest bardzo czasochłonny. Nie sposób obejść się bez ekipy specjalistów. Jednak na początku warto zapoznać się z opiniami i artykułami na temat wymaganych prac na wysokościach. Te i więcej artykułów związanych z poradami remontowymi znajdziesz TUTAJ.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy