Remont dachu - czy potrzebne jest pozwolenie?
Wykonuj±c jakiekolwiek prace budowlane podlegamy prawu budowlanemu. Jego przepisy reguluj± tu wszelkie kwestie. Warto wiêc zanim przyst±pimy do walki z poszyciem dachu, dowiedzieæ siê, które kwestie wymagaj± spe³nienia okre¶lonych formalno¶ci, a które nie.
Je¿eli zamierzamy jedynie zakonserwowaæ pokrycie dachu, czyli dajmy na to, zaj±æ siê zniwelowaniem drobnych przecieków, wówczas nie musimy uzgadniaæ tego z urzêdem i spe³niaæ ¿adnych formalno¶ci. Z kolei jakikolwiek ju¿ jego remont kategorycznie podlega kontroli urzêdniczej.
Remontujesz dach, koniecznie zg³o¶ to w starostwie
Wymogi prawa budowlanego narzucaj± konieczno¶æ oceny stanu technicznego konstrukcji no¶nej dachu przez rzeczoznawcê budowlanego, przed przyst±pieniem do wymiany jego pokrycia. Sam remont jeste¶my zobligowani zg³osiæ w starostwie lub urzêdzie miasta na prawach powiatu najpó¼niej 30 dni przed rozpoczêciem prac.
- Okre¶lamy tu dok³adnie zakres, rodzaj, a tak¿e sposób wykonania robót, a tak¿e podajemy termin ich rozpoczêcia. Aby formalno¶ci sta³o siê za do¶æ musimy pochwaliæ siê o¶wiadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomo¶ci± na cele budowlane – mówi Bogdan Kalinowski, finalista programu Superdekarz.
Kiedy urz±d siê sprzeciwia?
W przypadku, kiedy inwestor bêdzie chcia³ wykonaæ prace, wymagaj±ce uzyskania pozwolenia na budowê, a bêdzie chcia³ omin±æ tê kwestiê i jedynie zg³osiæ rozpoczêcie prac, wówczas urz±d wy¶le swój sprzeciw do zg³oszenia i nie bêdzie nam wolno rozpocz±æ planowanych prac budowlanych.
- Chodzi tu g³ównie o przebudowê dachu, na któr± nale¿y uzyskaæ pozwolenie na budowê, ale i tak¿e o przypadek, kiedy to budowa lub prace budowlane ujête w zg³oszeniu naruszaj± np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego czy te¿ inne przepisy – dodaje Bogdan Kalinowski.
Urz±d nadzoru budowlanego dba o bezpieczeñstwo, w zwi±zku z tym zapewne zobowi±¿e nas do uzyskania w³a¶ciwego pozwolenia na budowê je¿eli ta mo¿e stwarzaæ zagro¿enie, czy te¿ pogorszyæ warunki sanitarno-zdrowotne b±d¼ stan ¶rodowiska. Zrobi to tak¿e w przypadku, gdy prowadzona budowa mo¿e byæ uci±¿liwa dla terenów s±siednich czy ograniczaæ je w jaki¶ sposób.
Kiedy konieczno¶æ?
W przypadku remontu prowadzonego w budynku wpisanym do rejestru zabytków jeste¶my zobligowani do uzyskania wcze¶niej pozwolenia na budowê. I nie ma odstêpstw od tej kwestii. Dodatkow± kwesti± jest tu tak¿e dzia³anie w porozumieniu i za zezwoleniem wojewódzkiego konserwatora zabytków.
- Kiedy wykonujemy jakiekolwiek roboty budowlane w budynku zabytkowym, wpisanym do rejestru, a tak¿e w jego otoczeniu musimy je przeprowadzaæ dok³adnie uwzglêdniaj±c zalecenia konserwatora. Co wa¿ne wszelkie prace, mog± wykonywaæ jedynie osoby o odpowiednich kwalifikacjach i z praktyk± w konserwacji zabytków. Nie wszyscy tak¿e wiedz±, ¿e zatrudniaj±c kierownika budowy, na obiekcie wpisanym do rejestru zabytków, musi on mieæ oprócz w³a¶ciwych uprawnieñ budowlanych, tak¿e minimum dwuletni± praktykê, przy pracy na tego typu obiektach – wylicza Bogdan Kalinowski.
Co jeszcze za pozwoleniem?
Prawo budowlane jest do¶æ restrykcyjne i je¿eli chodzi wszelkiego typu przebudowy, rozbudowy, nie zezwala na nie koordynowane przez siebie dzia³ania, wszystko po to by dbaæ o nasze bezpieczeñstwo. I tak planuj±c adaptacjê poddasza albo jego przebudowê i nadbudowê jeste¶my zobligowani do uzyskania stosownego pozwolenia na budowê. I to niezale¿nie od tego, czy jest to zwyk³y budynek, czy te¿ wpisany do rejestru zabytków. Musimy tu tak¿e uzyskaæ wcze¶niej decyzjê o warunkach zabudowy, w przypadku gdy budynek jest umiejscowiony na terenie, który nie jest objêty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
- Pamiêtajmy, ¿e kiedy adaptujemy poddasze, wniosek, który sk³adamy o pozwolenie na budowê, musi równie¿ zawieraæ informacjê o zmianie sposobu u¿ytkowania, a nie tylko sam± adaptacjê – podsumowuje Bogdan Kalinowski.
autor: opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Monier
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy