Szukaj w serwisie

Kategorie:

Wybór dachu | Remont i konserwacja dachu | Dobór pokrycia | Ile kosztuje dach | Praktyczny przewodnik

Remont czy naprawa dachu?

kategoria: Remont i konserwacja dachu , opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Braas
Remont czy naprawa dachu?
opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Braas

Naprawa czy wymiana? To dylemat, przed którym staje niemal¿e ka¿dy posiadacz wiekowego domu. To, ¿e lepiej dbaæ, ni¿ naprawiaæ, wiemy wszyscy, ale z ca³kowit± wymian± dachu ciê¿ko siê pogodziæ. W niektórych jednak przypadkach staje siê to konieczno¶ci±. Budynek, w którym mieszkamy musi byæ bezpieczny i nie mo¿e stwarzaæ zagro¿enia dla jego mieszkañców.

Dom to nie tylko fundamenty, ¶ciany czy dach. Dom to ciep³o domowego ogniska, wspomnienia. Rzeczy bezcenne. Patrz±c tymi kategoriami, zw³aszcza w przypadku dachu, który chroni nasze domostwo, dbanie o niego jest spraw± kluczow±. Jego regularne przegl±dy, to nie jedynie kwestia estetyki, ale g³ównie bezpieczeñstwa. Remont dachu staje siê niezbêdny, gdy zaczyna on przeciekaæ, ale tak¿e wówczas, gdy chcemy od¶wie¿yæ wizualnie jego wygl±d lub np., kiedy chcemy zaadoptowaæ strych na poddasze u¿ytkowe.

Najbardziej nara¿ony, dach …

Specyfik± dachu jest to, ¿e jest on wystawiony na wszelkie mo¿liwe zagro¿enia (deszcz, wiatr, grad, burze, a tak¿e kwestie zwi±zanie ¿yj±tkami i mikroorganizmami). Nie ulega w±tpliwo¶ci równie¿ fakt, ¿e do¶æ szybko niestety siê starzeje.

  • To rzecz najzupe³niej naturalna i musi zdawaæ sobie z niej sprawê, ka¿dy kto mieszka czy te¿ nawet dopiero zamierza, zamieszkaæ we w³asnym domu, bowiem czekaæ go bêdzie remont pokrycia dachowego. Mo¿na siê do tego nale¿ycie przygotowaæ, zaplanowaæ i wybraæ najlepszy moment. Dbajmy o dach, okresowe przegl±dy wy³api± drobne uszkodzenia lub nieszczelno¶ci, lepiej zapobiegaæ ni¿ leczyæ skutki zaniedbañ. Dlatego warto byæ tego ¶wiadomym i nie odk³adaæ w zakamarki pamiêci. Cz³owiek u¶wiadomy w tej kwestii, nie zostanie niepotrzebnie zaskoczony niespodziewanymi uszkodzeniami – mówi Dariusz Nowicki, uczestnik programu Superdekarz.

W³a¶ciwa ocena

Najwa¿niejsz± kwesti± jest w³a¶ciwa ocena stanu dachu. Inaczej mówi±c sprawdzenie, czy kwalifikuje siê on jedynie do remontu, czy te¿ nale¿y go ca³kowicie wymieniæ.

  • Najlepiej, gdy powierzymy to fachowcom. W kwestiach tak istotnych, jak pokrycie dachu, przestrzegam przed ekipami, które znaj± siê na wszystkim lub oferuj± znacznie odbiegaj±c± od innych cenê za us³ugê, w tym przypadku tanio = bardzo drogo. Idealnie sprawdza siê tu równie¿ ludowe porzekad³o, ¿e je¶li kto¶ jest od wszystkiego, to pewnie bêdzie do niczego – komentuje Dariusz Nowicki.

W kwestii naprawy sprawa wydaje siê prosta, mo¿na bowiem naprawiæ dach, który jest pokryty pap±, gdy przestanie byæ szczelny lub pojawi± siê na nim b±ble. Naprawiæ mo¿na tak¿e dach pokryty dachówk±, wymieniaj±c ich czê¶æ, naprawiæ rynny, je¿eli tego wymagaj± lub za³ataæ pokrycie z blachy. Mo¿liwe jest tak¿e wzmocnienie niektórych elementów wiê¼by, ale  jedynie w przypadku, ¿e da siê tam dostaæ od strony poddasza.

Formalnie rzecz bior±c

Kolejna rzecz to formalno¶ci. W przypadku prac remontowych na dachu, rz±dzi nami prawo budowlane. I tak, chc±c usun±æ drobne przecieki na jego po³aci, nie musimy spe³niæ ¿adnych urzêdowych formalno¶ci, ale kiedy chcemy przeprowadziæ gruntowny remont, wówczas wymagana jest kontrola urzêdnicza.

  • Remont dachu zg³asza siê w starostwie albo w urzêdzie miasta na prawach powiatu. Remont w prawie budowlanym oznacza odtworzenie stanu pierwotnego, równie¿ gdy u¿yjemy artyku³ów budowlanych zgo³a innych ni¿ te, które by³y u¿ywane w stanie pierwotnym – dodaje Dariusz Nowicki.

Planuj±c remont musimy pamiêtaæ o terminach. Prawo precyzuje, i¿ zg³oszenie musi byæ dokonane co najmniej na 30 dni przed rozpoczêciem robót

  • Warto wiedzieæ co powinno siê w nim znale¼æ. Musimy dok³adnie okre¶liæ zakres, rodzaj, a tak¿e sposób wykonania robót budowlanych, jakie zamierzamy przeprowadziæ. Nie wolno tak¿e zapomnieæ o terminie ich rozpoczêcia – wylicza Dariusz Nowicki.

Skazany na … remont

Zdrowy rozs±dek, bezpieczeñstwo, w³a¶ciwa izolacja, ale i estetyka. To kwestie brane pod uwagê w przypadku dachu. I remontowaæ bez w±tpienia trzeba go bêdzie, gdy pokrycie uleg³o zniszczeniu, bo nic nie jest wieczne, nawet dachówka.

Oczywi¶cie kupuj±c tê wysokiej klasy, bêdziemy mieæ spokój o wiele d³u¿ej, ni¿ gdyby¶my kupili ni¿szej. Niemniej liczyæ siê trzeba z tym, ¿e dachówka kiedy¶ straci swoje pierwotne piêkno i w³a¶ciwo¶ci i trzeba bêdzie zaj±æ siê wymian±, np. jej czê¶ci – dodaje Dariusz Nowicki.

Uszkodzone pokrycie bêdzie przeciekaæ, a wówczas zrobi siê w naszym domu wilgotno i powstanie grzyb. Ten z kolei oprócz tego, i¿ mo¿e byæ przyczyn± przeró¿nych chorób, niszczy tak¿e drewno. Je¿eli mamy problem z owadami, równie¿ prêdzej czy pó¼niej nale¿a³oby siê ich pozbyæ.

  • I grzyb i owady potrafi± prawdziwie zrujnowaæ  drewno, co mo¿e wrêcz doprowadziæ do katastrofy budowlanej, czyli zawalenia siê wiê¼by – przestrzega Dariusz Nowicki.

Kiedy wymieniaæ

W tej kwestii du¿o lepiej i ³atwiej maj± w³a¶ciciele domów pokrytych dachówk±. Poniewa¿ mo¿na je w ³atwy sposób naprawiæ, wymieniaj±c jedynie te, które tego wymagaj±, bez konieczno¶ci wymiany ca³o¶ci. Chc±c naprawiæ wiêkszo¶æ obróbek blacharskich, czeka nas niestety demonta¿, podobnie bêdzie, gdy poddasze jest u¿ytkowe, a trzeba siê dostaæ do wiê¼by, w celu jej naprawy czy odgrzybienia. Wówczas nale¿y zdj±æ ca³e pokrycie.

  • Niestety nie jest tak prosto, je¿eli dach jest pokryty blachodachówk± czy te¿ gontem bitumicznym. W tym przypadku konieczna jest ca³o¶ciowa wymiana pokrycia, nie ma bowiem mo¿liwo¶ci wymiany jedynie jego czê¶ci – podsumowuje Dariusz Nowicki.

Zdarzaj± siê jeszcze budynki pokryte azbestem i tu tak¿e jeste¶my skazani na ca³kowite usuniêcie azbestu (obowi±zek narzucony przez Uniê Europejsk± dotyczy Polski do roku 2032). Pamiêtajmy równie¿, ¿e usuniêcie azbestu trzeba powierzyæ firmie posiadaj±cej odpowiednie uprawnienia. Zdemontowany azbest nale¿y przekazaæ do utylizacji.

  • Chyba, ¿e w³a¶ciciel zdecyduje siê na ryzyko i bêdzie chcia³ jedynie ograniczyæ pylenie, poprzez pomalowanie go specjaln± mas± izolacyjn± – dodaje Dariusz Nowicki.

autor: opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Braas

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNO¦CI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrze¿one