Prefabrykacja, czyli jak obniżyć cenę budowy domu
Jeśli budujesz dom z pewnością zastanawiasz się jak zachować balans między „cięciem kosztów”, a bezpieczeństwem i funkcjonalnością całego budynku. Niezawodnym na to sposobem są prefabrykowane elementy budowlane, które dzięki fabrycznemu procesowi tworzenia są tańsze niż ich tradycyjne odpowiedniki budowane bezpośrednio na placu budowy. Jednocześnie zapewniają one solidność i wytrzymałość stawianych z ich wykorzystaniem budynków oraz dają gwarancję bezpiecznych konstrukcji na długie lata.
Elementy prefabrykowane, czyli plac budowy w fabryce
Technologia prefabrykacji jest na rynku polskim dostępna od lat, ale dopiero od niedawna cieszy się ogromną popularnością oraz zyskuje na coraz większym zaufaniu wśród inwestorów. Polega ona na wykorzystywaniu w budowie domu gotowych, prefabrykowanych elementów tworzonych nie na placu budowy, a w fabryce lub w specjalnych warsztatach. Elementami tymi mogą być chociażby gotowe ściany, płyty balkonowe, różnego rodzaju płyty podłóg czy też prefabrykowane konstrukcje dachowe. Fabryczny proces produkcji oraz wykorzystanie do tego specjalistycznych maszyn ma wpływ na znaczne zmniejszenie ilości potrzebnych materiałów oraz eliminację ewentualnych błędów wykonawczych. To natomiast przekłada się na obniżenie kosztów całej inwestycji.
Prefabrykowane dachy jako sposób na zmniejszenie kosztów budowy
Jednym z najpopularniejszych gotowych elementów wykorzystywanych przy budowie domu są prefabrykowane konstrukcje dachowe. Buduje się je z wcześniej zbudowanych wiązarów, tworzonych za pomocą specjalnych maszyn. Dolnośląska firma Wiązar Polska do ich budowy wykorzystuje jedne z najlepszych dostępnych na rynku pił CNC oraz specjalne przeznaczone do składania wiązarów stoły. Dzięki temu produkowane przez nią konstrukcje dachowe są wykonane z niezwykłą precyzją i dbałością o najmniejszy szczegół. Zbudowany z nich dach jest natomiast stabilny, wytrzymały i bezpieczny, ale jednocześnie pozwala na spore oszczędności. Do budowy dachu z gotowych wiązarów wykorzystuje się bowiem mniejszą ilość materiałów niż w przypadku tradycyjnej więźby, co wiąże się z mniejszymi wydatkami na surowce. Co więcej użycie prefabrykowanych produktów zmniejsza ryzyko uszkodzeń całej konstrukcji, które mogą zdarzać się w przypadku tworzenia dachu tradycyjną metodą, np. w wyniku ulewnych deszczy czy w czasie ekstremalnego mrozu. Brak uszkodzeń jest natomiast równoznaczny z brakiem dodatkowych, nieprzewidzianych w projekcie kosztów.
Na czym jeszcze oszczędzasz?
Artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy