Kategorie:
Rodzaje | Wiê¼ba | Dach p³aski i zielony | Dach sko¶ny | Okna dachowe | Kolektory s³oneczne | Narzêdzia | Kominy | Ocieplenie i izolacja | Wentylacja | Akcesoria dachowe i obróbki blacharskiePokrycie dachu a temperatura na poddaszu
Latem gor±c nie do wytrzymania, a zim± ch³ód – to konsekwencje b³êdów w wykonaniu i doborze materia³ów do budowy dachu. Co wiêc zrobiæ, aby zaanektowane poddasze praktycznie zwiêkszy³o metra¿ przestrzeni u¿ytkowej, a jednocze¶nie by³o funkcjonalne i komfortowe? Podpowiadamy, na jakie aspekty zwróciæ szczególn± uwagê.
Nie wszyscy zdajemy sobie sprawê, ¿e przez nieprawid³owo wykonany dach mo¿e uciekaæ a¿ 25% ciep³a zim±. Z kolei latem mo¿e nagrzewaæ siê do wysokich temperatur. Przed takimi niefortunnymi zdarzeniami uchroni nas zastosowanie w³a¶ciwego materia³u pokryciowego i zapewnienie odpowiedniej termoizolacji po³aci.
Jak osi±gn±æ optymaln± temperaturê na poddaszu?
Optymalna temperatura w pomieszczeniu oznacza, ¿e nie jest w nim ani za ciep³o, ani za zimno.
- Je¶li planujemy pomieszczenia mieszkalne na kondygnacji pod dachem, najlepszym rozwi±zaniem bêdzie zastosowanie termoizolacji dwuwarstwowej. Pozwoli ona uzyskaæ korzystne parametry cieplne. Przy prawid³owej termoizolacji dachu kluczow± rolê odgrywaj± dwa czynniki – dobry materia³ izolacyjny (we³na mineralna lub szklana) i pokryciowy. Je¶li np. za ma³o ocieplimy dach, musimy liczyæ siê z tym, ¿e zimn± na ostatniej kondygnacji bêdzie panowa³ ch³ód. Oczywi¶cie zamontowaæ dodatkowe urz±dzenia cieplne, jak kaloryfery czy piecyki. Jednak to sprawi, ¿e koszty energii bêd± ogromne. Dlatego najlepiej ju¿ podczas procesu budowy unikaæ pó³¶rodków i produktów nieznanego pochodzenia – mówi Henryk Labisz laureat bran¿owego programu Superdekarz.
Z kolei latem zale¿y nam g³ównie na tym, by w domu nie by³o skwaru i gor±ca. Dlatego te¿ po³aæ powinna chroniæ przed nadmiernym przegrzaniem. To niezwykle istotne, poniewa¿ w czasie upa³ów, dach mo¿e nagrzewaæ siê do wysokich temperatur, które s± odczuwalne w pomieszczeniach. Aby zapewniæ komfort mieszkañcom domu, warto pokryæ dach dachówk±.
Dachówka - dobry izolator
Dachówka jest jednym z najbardziej znanych od wieków materia³ów pokryciowych. Jest nie tylko wyj±tkowo trwa³a i odporna na negatywny wp³yw czynników atmosferycznych, ale tak¿e zapewnia korzystny mikroklimat we wnêtrzach. A jest to szczególnie wa¿ne dla dobrego samopoczucia domowników. Zastosowanie dachówki betonowej b±d¼ ceramicznej wraz ze skutecznym ociepleniem pozwoli ograniczyæ straty ciep³a w zimie oraz ochroniæ pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem w czasie lata.
- Dachówka jest skutecznym izolatorem ciep³a - du¿o wolniej siê nagrzewa i du¿o wolniej wych³adza ni¿ np. blachodachówka. Dobry rodzaj pokrycia dzia³a w dwojaki sposób – zim± ogranicza straty energii, latem za¶ chroni pomieszczenia na poddaszu przed przegrzaniem. Dachówki s± ciê¿sze od innych pokryæ dachowych, przez co charakteryzuj± siê korzystniejszymi parametrami termoizolacyjnymi – dodaje Superdekarz.
Warto wzi±æ te czynniki pod uwagê, kiedy bêdziemy planowaæ budowê dachu. Pamiêtajmy, ¿e dach jest inwestycj± na lata i skutki naszych decyzji bêd± d³ugofalowe. Wiêc, je¶li nie chcemy byæ w zimie nara¿eni na wysokie rachunki za ogrzewanie, a w lecie na wysokie temperatury w domu, zastanówmy siê ju¿ na etapie projektu, jaki ma byæ nasz dach.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy