Na co zwrócić uwagę przed zakupem pokrycia dachowego z blachy?
Blachodachówka to jedna z popularniejszych form wykańczania dachów domów. Prosta w montażu, nieszczególnie droga i mogąca przybrać różne efektowne wzory, zabezpiecza nasz dom przed utratą ciepła, wilgocią czy niszczeniem pozostałych warstw dachu. Jak jednak wybrać materiał, aby się to opłaciło? Na co zwrócić uwagę podczas dobierania blachy dachowej?
1. Czym charakteryzuje się blacha na dach?
2. Jaką blachę dachową wybrać?
3. Ważne cechy blachy dachowej, na które musisz zwrócić uwagę
4. Jak zabezpieczyć blachę dachową przed korozją?
Czym charakteryzuje się blacha na dach?
Ten rodzaj materiału wykończeniowego zalicza się do kategorii lekkich pokryć dachowych. Niewielka waga jest tutaj zaletą, ponieważ nie obciąża dodatkowo konstrukcji samego dachu, a jednocześnie jest wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Wykorzystanie lekkiej konstrukcji ma znaczenie już na etapie projektowania budynku - jeżeli się na nią zdecydujesz, nie musisz planować konstrukcji domu zdolnej do przyjęcia dużego obciążenia, co przekłada się także na koszt samych materiałów i całego planu budowy.
Drobnym minusem blachodachówki jest jej słaba izolacja od dźwięków. Dlatego gdy planujesz aranżować poddasze na pokoje mieszkalne, powinieneś zadbać o odpowiedni materiał izolacyjny do ułożenia pod blachą, tak aby krople deszczu czy grad nie irytowały mieszkańców odgłosami uderzania w dach.
Jaką blachę dachową wybrać?
Najpopularniejszym materiałem, jaki powszechnie wykorzystuje się nie tylko u nas, jest blachodachówka. Tego typu blacha na dach może być zastosowana zarówno w nowym, jak i starszym budownictwie, a ze względu na mnogość wzorów i odcieni jest w stanie być zwieńczeniem dla wielu różnych styli w architekturze.
Blachodachówka może być wykonana z różnych metali, a najczęściej spotykanymi są:
- stal nierdzewna;
- stal ocynkowana;
- miedź;
- aluminium.
Ze względu na wysoką trwałość najczęściej wykorzystuje się aluminium i stal nierdzewną, co oczywiście nie znaczy, że pozostałe metale są dużo gorsze. Jednak sam rodzaj materiału nie jest jedyną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę. Pokrycia z blachy można kupić w wielu różnych profilach, do wyboru których musisz uwzględnić kąt nachylenia dachu, a także wygląd całego budynku. Poza blachodachówką możesz wybrać również np. blachę trapezową lub płaską.
Ważne cechy blachy dachowej, na które musisz zwrócić uwagę
Blacha dachowa pełni ważną rolę w ochronie domu przed warunkami atmosferycznymi i innymi elementami środowiska, które mogłyby nadwerężyć konstrukcję. Dlatego zanim kupisz konkretny rodzaj, powinieneś uważnie przestudiować właściwości wybranego produktu. Pozwoli ci to na wybranie najlepszej możliwej opcji w założonym budżecie, dzięki czemu dach posłuży przez długie lata i nie będzie wymagał zbyt dużej i częstej uwagi. Do najważniejszych cech, na które warto zwrócić uwagę, zaliczają się:
- waga: blacha na dach to materiał zaliczany do poszyć lekkich, w związku z czym faktycznie musi być lekki. Elementy wykonane z blachy nie powinny być więc cięższe, niż kilka-kilkanaście kg/m2.
- szczelność: ponieważ dach ma przede wszystkim chronić przed wodą i wilgocią, musi być szczelny. Szczelność pokrytego blachą dachu zależy od kąta nachylenia poszczególnych jej płatów. Pod względem tego parametru najciekawiej wypada płaska blacha - jej duże arkusze nałożone na siebie są szczelniejsze, niż blachodachówka;
- wielkość: im mniej łączeń pomiędzy poszczególnymi elementami dachu, tym lepiej dla jego trwałości. Dlatego wybierając blachę na dach warto jest zwrócić uwagę nie tylko na polecany sposób montażu, ale także i rozmiar samych arkuszy.
Szeroki wybór blach dachowych znajdziesz w sklepie Castorama: https://www.castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny/pokrycia-dachowe.html.
Jak zabezpieczyć blachę dachową przed korozją?
Ponieważ jest to materiał wykonany z metalu, który dodatkowo ma częsty i nierzadko intensywny kontakt z wodą, blacha przeznaczona na poszycie dachowe musi być odpowiednio zabezpieczona, aby nie ulegać tym niekorzystnym dla jej struktury warunkom. Rodzaj zabezpieczeń antykorozyjnych może zależeć od tego, jaki rodzaj i kształt blachy wybierzesz na swój dach. Najpopularniejszym rozwiązaniem tego problemu jest jednak wykorzystanie specjalnych powłok antykorozyjnych, które zabezpieczają blachę przed niekorzystnym wpływem wody i wilgoci. Podobne środki aplikuje się poprzez malowanie, najczęściej natryskowe, całej powierzchni dachu.
Zanim wykonasz ten krok, musisz jednak pamiętać o odpowiednim oczyszczeniu dachu, a także naprawie wszelkich usterek. Jeżeli tego nie zrobisz, wszystkie miejsca, gdzie znajdą się ubytki, będą stanowiły słaby punkt dachu, przełamujący ochronę środka zabezpieczającego przed rdzewieniem.
Blacha na dach to popularne rozwiązanie, głównie ze względu na cenę, estetykę wykonania i lekkość materiału. Zwłaszcza ten ostatni atrybut pozwala montować takie poszycie dachu na niemal każdym domu, ponieważ nie nadweręża konstrukcji nośnej. Jeżeli tylko będziesz dbać o swój dach, blacha z całą pewnością posłuży na nim przez wiele lat.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy