Lukarna na poddaszu
Lukarna, obok okien po³aciowych, stanowi jeden z najbardziej popularnych sposobów na o¶wietlenie poddasza. Wybór miêdzy tymi dwoma rozwi±zaniami wp³ywa zarówno na bry³ê budynku, architekturê wnêtrza, jak i ilo¶æ ¶wiat³a wpadaj±cego na poddasze. Jakie s± wady i zalety lukarny?
Lukarna jest rodzajem nadbudówki w dachu domu, z umieszczonym w ¶cianie frontowej oknem do¶wietlaj±cym poddasze. Ten element architektoniczny mo¿e przybieraæ ró¿norodne formy. Lukarny ró¿ni± siê rozmiarem, ilo¶ci± i kszta³tem zamontowanych okien oraz konstrukcj± osadzonego nad ni± dachu (np. dach p³aski, dwu- oraz trzyspadowy).
Specyficznym i bardzo dekoracyjnym typem lukarny jest wole oko. Poprawne wykonanie tego elementu jest jednak stosunkowo trudne i wymaga od wykonawcy wiêkszego do¶wiadczenia i precyzji, co wi±¿e siê tak¿e z wy¿szymi kosztami. W odró¿nieniu od tradycyjnej lukarny zadaszenie wolego oka p³ynnie przechodzi w pokrycie ca³ego budynku. Dziêki temu jego konstrukcja przybiera charakterystyczny ³ukowaty kszta³t, stanowi±c efektown± ozdobê po³aci dachu. W ¶ciance frontowej wolego oka najczê¶ciej umieszcza siê okna okr±g³e, owalne lub zwieñczone ³ukiem.
Lukarna stanowi efektowne urozmaicenie po³aci dachu, jednocze¶nie pozwalaj±c na szersze mo¿liwo¶ci aran¿acji poddasza. W porównaniu do okien po³aciowych jest jednak wybierana rzadziej - g³ównie ze wzglêdu na do¶æ wysok± cenê monta¿u oraz mniejsz± uniwersalno¶æ zastosowania.
- Z regu³y wstawia siê je w budynkach o stromych dachach (k±t nachylenia powy¿ej 45°), w których wysoko¶æ ¶cianek kolankowych wynosi co najmniej 1 m - wyja¶nia Szymon Spoczyñski, partner firmy MS wiêcej ni¿ OKNA.
W porównaniu do okien po³aciowych przepuszczaj± one niemal dwukrotnie mniej ¶wiat³a, jednak inwestorzy kieruj± siê w ich przypadku innym kryterium tj. ich estetycznym wygl±dem. Dziêki lukarnom mo¿na urozmaiciæ fasadê obiektu, nadaj±c jej unikalny charakter. Zapewnia to m.in. du¿± dowolno¶æ w zakresie doboru gabarytów czy kszta³tu stolarki okiennej, na co nie pozwalaj± inne rozwi±zania na poddaszach. Zastosowanie lukarny pozwala tak¿e na bardziej efektywne wykorzystanie powierzchni u¿ytkowej poddasza w stosunku do okien po³aciowych. Sama w sobie stanowi te¿ bardzo urokliwy element architektoniczny, który warto ¶wiadomie zastosowaæ w aran¿acji wnêtrza.
Decyzjê o wyborze lukarny powinni¶my podejmowaæ ju¿ na etapie projektu, poniewa¿ ewentualne pó¼niejsze jej wstawienie bêdzie wymaga³o nowego pozwolenia na budowê, a w niektórych przypadkach równie¿ podwy¿szenia dachu. Istotn± kwesti± jest tutaj funkcja pomieszczenia. Je¿eli nie bêdzie ono wykorzystywane na co dzieñ i bardziej ni¿ na dobrym o¶wietleniu zale¿y nam na wygl±dzie budynku, to jest to s³uszne rozwi±zanie.
- Chc±c uzyskaæ jak najlepsze warunki o¶wietleniowe, nale¿y maksymalnie zmniejszyæ liczbê lukarn, jednocze¶nie zwiêkszaj±c ich powierzchniê przeszklenia – mówi Szymon Spoczyñski, partner firmy MS wiêcej ni¿ OKNA.
- To znacznie tañsze rozwi±zanie, a przy tym pozwala nam zagospodarowaæ dodatkow± przestrzeñ. Wielko¶æ szyb w ¶wietle o¶cie¿nicy powinna byæ równa min. 1/8 metra¿u pod³ogi. Warto jednak wiedzieæ, ¿e w przypadku poddaszy stosuje siê nieco inny sposób mierzenia, bo uwzglêdniamy tylko te czê¶ci pomieszczenia, gdzie wysoko¶æ sufitu wynosi co najmniej 190 cm – dodaje ekspert.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy