Kto powinien montować kolektory?
Kolektory zwykle montują instalatorzy. Jest to jednak zadanie, które znacznie lepiej jest powierzyć doświadczonemu dekarzowi. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że podczas montażu kolektora dach nie zostanie zniszczony.
Montaż solarów na dachu wymaga odpowiedniej wiedzy na temat konstrukcji dachu i budowy całej przegrody dachowej. Sposobów montażu kolektorów jest kilka. Do najbardziej popularnych należy montaż nad połacią na uniwersalnych wspornikach, który wymaga nie tylko odpowiedniego zamontowania wsporników do łat, ale również stosownego docięcia dachówek.
- Jeżeli zrobi to dekarz z odpowiednim doświadczeniem, dachówka na pewno nie pęknie przy pierwszym mrozie, jeżeli natomiast zrobi to ktoś nie znający techniki cięcia, już takiej pewności nie mamy – mówi Marek Teda z firmy DACHMAR uczestnik programu SuperDekarz.
Aby uniknąć docinania dachówek, można czyli użyć dachówek systemowych, które znacznie ułatwią montaż. W tym przypadku kolektory zamontowane zostają na specjalnych dachówkach montażowych idealnie dopasowanych wizualnie i kolorystycznie do dachówek.
- Trzecim sposobem montażu jest montaż solarów w połaci. Tutaj doświadczenie dekarza jest niezbędne, bo obróbka dekarska jest nieunikniona i chodzi nie tylko o odpowiednie uszczelnienie styku kolektora z pokryciem, ale również o docięcie dachówek, które zwykle w takim przypadku jest konieczne – mówi Superdekarz.
Po zamontowaniu kolektorów na dachu, kolejnym etapem jest przeprowadzenie przewodów przez połać. To zadanie również powinien wykonać dekarz, który zadba o zachowanie szczelności takich warstw pokrycia jak membrana dachowa czy ocieplenie.
- Wszelkie błędy popełnione na tym etapie mogą skutkować zawilgoceniem warstwy ocieplenia, a w konsekwencji brakiem odpowiedniej izolacji, pleśnią i w najgorszym wypadku kosztownym remontem dachu – przestrzega Marek Teda.
Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, warto powierzyć pracę na dachu osobie, która posiada odpowiednie kwalifikacje. Wszelkie błędy popełnione podczas montażu kolektorów mogą być bardzo kosztowne dla inwestora. Decydując się na montaż kolektorów warto wiedzieć, że wraz z wysokiej jakości produktem dekarze otrzymują wparcie techniczne, możliwość uczestniczenia w specjalistycznych szkoleniach oraz niezbędną pomoc merytoryczną pozwalającą na bezpieczny montaż kolektora.
- Wsparcie techniczne jest bardzo ważne, bo mamy świadomość, że dla wielu dekarzy montaż kolektorów jest nowością. Na szkoleniach mogą się przekonać, że montaż kolektorów nieco podobny jest do montażu okna, systemu komunikacyjnego dachowego czy też systemu przeciwśniegowego, więc nie powinien sprawiać dekarzom problemów – mówi Łukasz Grzywacz Manager Produktu Systemy Solarne w firmie Monier Braas.
Jeżeli myślimy o montażu kolektorów słonecznych, warto się pośpieszyć, by skorzystać z dotacji, które znacznie obniżą koszt inwestycji. W związku ze stale rosnącymi cenami ogrzewania metodami konwencjonalnymi, warto zainwestować w źródło alternatywne. Bo chociaż ciężko w tym przypadku zmierzyć próg opłacalności, na ekologii i solarach w ostatecznym rozliczeniu na pewno nie stracimy. Po pierwsze przyczynimy się do ochrony środowiska naturalnego zmniejszając emisję szkodliwych związków, a po drugie – co chyba najistotniejsze w Polsce, w znaczący sposób obniżymy koszty comiesięcznych wydatków.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy