Klamrowanie i mocowanie dachówek
Aby cieszyć się szczelnym i bezpiecznym dachem przez długie lata, trzeba zabezpieczyć go przed działaniem wilgoci oraz wpływem silnego wiatru.
Ochrona przed wilgocią polega, oprócz zastosowania folii, na szczelnym ułożeniu dachówek - jeżeli między dachówkami nie ma przerw, a połać nachylona jest pod właściwym kątem, to woda spływa w dół za sprawą grawitacji i nie dostaje się pod dachówki.
Odpowiednie ułożenie i przymocowanie dachówek jest również podstawą ochrony przed działaniem wiatru. Dachówki zakładkowe trzymają się na dachu pod ciężarem kolejnych, nachodzących na siebie rzędów oraz dzięki zamkom. Zamki znajdują się z boku i na górze ceramicznego elementu - każdą kolejną dachówkę trzeba więc "wpiąć" w następną. Wbrew pojawiającym się czasem opiniom, nie trzeba ich przywiercać ani przybijać. Z kolei dachówki podstawowe trzymają się właśnie dzięki swoim zapięciom zakładkowym oraz klamrowaniu, czyli przypinaniu ich do łat przy użyciu specjalnych klamer.
Ważne jest staranne wykonanie klamrowania
W przypadku klamrowania szczególną uwagę trzeba zwrócić na staranność wykonawstwa. Zdarza się, że dla przyspieszenia prac dekarskich klamry stosuje się tylko na dachówkach skrajnych. Jest to praktyka nieprawidłowa - dla bezpieczeństwa, spinki należy stosować na całej połaci.
- Zazwyczaj zaleca się klamrowanie (spinanie) co trzeciej dachówki po skosie, o ile specyfika dachu lub częste występowanie porywistego wiatru nie wymuszają innych rozwiązań (w przypadku bardzo stromych dachów, np. mansardowych, zaleca się klamrowanie wszystkich dachówek na całej połaci, ponieważ dachówki nie dociskają rzędu pod sobą swoją masą, jak to ma miejsce na dachach o mniejszym kącie nachylenia).
Newralgincze miejsca na dachu
Każdy dach ma jednak newralgiczne miejsca, które wymagają klamrowania wszystkich dachówek lub przymocowania ich na wkręty. Do miejsc, którym trzeba poświęcić więcej uwagi, należą między innymi krawędzie dachu.
- Wszystkie dachówki skrajne spinamy za pomocą klamer lub mocujemy bezpośrednio do łat za pomocą np. wkrętów. Jeszcze stabilniejszego przymocowania wymagają gąsiory, dlatego klamrujemy je za pomocą dołączonej do nich klamry oraz przykręcamy wkrętami do kalenicy.
Oprócz akcesoriów służących do wykończenia kalenicy i okapu, dodatkowo mocuje się również dachówki wentylacyjne oraz kominki odpowietrzające. Klamrować należy też wszystkie dachówki wokół komina i okien połaciowych. Tak przygotowany dach przetrzyma najbardziej niekorzystne warunki atmosferyczne, nawet silne ulewy czy porywisty wiatr.
autor: źródło: Roben
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy