Szukaj w serwisie

Kategorie:

Wybór dachu | Remont i konserwacja dachu | Dobór pokrycia | Ile kosztuje dach | Praktyczny przewodnik

Kiedy trzeba wymienić dach?

Kiedy trzeba wymienić dach?
Kiedy trzeba wymienić dach? [fot.: Braas]

Kiedy zaczynają pojawiać się kłopoty z właściwą termoizolacją oraz szczelnością dachu, zaczynamy się zastanawiać  czy konieczna jest wymiana pokrycia, czy może wystarczy dołożyć dodatkową warstwę. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji, oraz jakie formalności należy spełnić.

Kiedy możliwa jest dodatkowa warstwa pokrycia?

Możliwość montażu dodatkowej warstwy pokrycia dachu najczęściej dotyczy dachów płaskich krytych papą, pokryciem bez spoinowym lub płynnymi foliami żywicznymi. Również na dachach stromych takie rozwiązanie jest możliwe. Ma zastosowanie w przypadku montażu dachówek na dach kryty gontem bitumicznym. Warstwa gontu w takim przypadku stanowi dodatkową warstwę izolacji. Do gontu przybijane są łaty i kontrłaty zapewniające szczelinę wentylacyjną a na nich warstwa dachówek.

Kiedy zalecane jest takie rozwiązanie?

W obu przypadkach to rozwiązanie jest zalecane tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że warstwa ocieplenia oraz konstrukcja dachu są w dobrym stanie. Jeżeli nie mamy takiej pewności, zdecydowanie lepiej zdemontować pokrycia i zbudować dach od początku, zgodnie z nowymi technologiami. Układanie dodatkowej warstwy nie jest zalecane z dwóch powodów. Po pierwsze, każda dodatkowa warstwa dodatkowo dociąża konstrukcję i może się okazać, że na remontowanym dachu mamy od 8 czy 12 warstw papy, a to już znaczące obciążenie statyczne konstrukcji dachu i całego budynku.

  • A po drugie, w przypadku starych dachów kładziemy następną warstwę na nie do końca rozeznane podłoże – nie wiemy czy podłoże nie jest popękane, czy nie istnieją zagrożenia biologiczne takie jak pleśnie, grzyby, robaki, oraz czy między warstwami papy nie występują pęcherze wodne lub parowe – mówi Supedekarz Dariusz Nowicki.

Tylko zdjęcie pokrycia pozwoli na położenie dachu, który nie tylko będzie bezpieczny, ale również będzie dobrze spełniał takie funkcje jak paroizolacja czy wentylacja. Poza tym takie rozwiązanie pozwala na skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych np. na zamianę tradycyjnego ocieplenia międzykrokwiowego na płyty izolacyjne lub dodanie dodatkowej warstwy ocieplenia, bądź użycie nowoczesnych membran dachowych.

Pamiętaj – remont dachu musisz zgłosić!

Jeśli planujemy rozpoczęcie prac budowlanych na dachu to automatycznie podlegamy prawu budowlanemu. Jedynie, kiedy chcemy usunąć drobne przecieki nie musimy spełniać żadnych urzędowych formalności, natomiast wymianę pokrycia, powinniśmy zgłosić w starostwie. W przypadku, gdy remont dachu będzie obejmował również zmianę konstrukcji czy podwyższenie budynku, wtedy będzie potrzebne pozwolenie na budowę.

  • Remont dachu trzeba zgłosić w starostwie lub urzędzie na prawach powiatu w wydziale architektoniczno-budowlanym. Takie zgłoszenie trzeba złożyć co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Należy w nim sprecyzować rodzaj, zakres i sposób przeprowadzania robót oraz określić termin ich rozpoczęcia. Do dokumentu musi być również dołączone oświadczenie - o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeżeli po upływie 30 dni od daty doręczenia do właściwego organu nie będzie sprzeciwu ze strony starosty lub prezydenta miasta, możemy rozpocząć prace budowlane. Mamy jednak na to nie więcej niż dwa lata licząc od daty, jaką podaliśmy za termin rozpoczęcia – tłumaczy SUPERDEKARZ.

Należy pamiętać, że wszelkie tego typu remonty najlepiej powierzyć wykwalifikowanej ekipie dekarskiej i przeprowadzać je w oparciu o opinię architekta, gdyż zmiana pokrycia może wiązać się z koniecznością obliczenia wytrzymałości konstrukcji, szczególnie jeżeli planujemy dołożenie kolejnej warstwy pokrycia na istniejący dach.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: viks
dn. 06.02.2017 godz. 12:58:27
jeżeli musimy wymienić np. kawałek dachu ze względu na przecieki to też musimy to zgłaszać?
autor: viks
dn. 06.02.2017 godz. 12:58:20
jeżeli musimy wymienić np. kawałek dachu ze względu na przecieki to też musimy to zgłaszać?
Szukaj:

 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone