Kategorie:
Rodzaje | Wiê¼ba | Dach p³aski i zielony | Dach sko¶ny | Okna dachowe | Kolektory s³oneczne | Narzêdzia | Kominy | Ocieplenie i izolacja | Wentylacja | Akcesoria dachowe i obróbki blacharskieJaki dach w projekcie gotowym?
Wybieraj±c gotowy projekt, powinni¶my zwróciæ uwagê na zaplanowane przez architekta pokrycie oraz kszta³t i typ dachu, aby nie tylko podoba³ nam siê pod wzglêdem estetycznym, ale tak¿e odpowiada³ wymogom lokalizacji dzia³ki
Pracownie architektoniczne oferuj± inwestorom tysi±ce projektów gotowych, z szerok± gam± rozwi±zañ estetycznych i technologicznych. S± one tak opracowane, by odpowiadaæ ró¿nym bud¿etom, rozmiarom dzia³ki oraz gustom. Wybór projektu nie jest jednak ³atwym zadaniem, poniewa¿ trzeba wzi±æ pod uwagê bardzo wiele czynników. Poza rozk³adem pokoi czy wielko¶ci± gara¿u musimy tak¿e pomy¶leæ o tym, jaki kszta³t i typ dachu wybraæ. Jest to jedna z najbardziej widocznych czê¶ci domu, powinien wiêc podobaæ siê inwestorom, ale poza kryterium estetycznym nie wolno zapominaæ o zagadnieniach takich, jak rodzaj pokrycia dachowego czy przystosowanie kszta³tu dachu do warunków panuj±cych w miejscu, gdzie po³o¿ony bêdzie dom.
Po pierwsze - pokrycie
Przegl±daj±c katalogi z projektami gotowymi, rzadko zwracamy uwagê na to, jakie pokrycie zosta³o zaplanowane przez architekta. Tymczasem to w³a¶nie materia³ pokryciowy determinuje trwa³o¶æ oraz wygl±d dachu, a tak¿e mniej oczywiste zagadnienia, takie jak temperatura i poziom ha³asu na poddaszu. Dlatego warto zdecydowaæ siê na materia³ wytrzyma³y, odporny na dzia³anie warunków atmosferycznych, mrozoodporny i d³ugowieczny. Wymogi te spe³nia m.in. dachówka ceramiczna. Co wiêcej, to w³a¶nie od materia³u pokryciowego i w³a¶ciwie zastosowanej izolacji, bêdzie zale¿eæ temperatura na poddaszu - je¶li nie chcemy, by latem by³o tam gor±co, a zim± - by ciep³o nie ucieka³o na zewn±trz generuj±c wysokie rachunki za ogrzewanie, powinni¶my wybraæ materia³ stosunkowo ciê¿ki, który nie pozwala na ³atwe przenikanie ciep³ego i zimnego powietrza. Najlepiej wykona to zadanie ceramika w po³±czeniu z ociepleniem z we³ny mineralnej o odpowiedniej grubo¶ci. Zapewniona w ten sposób termoizolacja idzie w parze izolacyjno¶ci± akustyczn±, która jest niezwykle istotna dla komfortu mieszkania. Ka¿dy, kto mia³ sypialniê na poddaszu u¿ytkowym wie, jak uci±¿liwy mo¿e byæ odg³os padaj±cego deszczu, je¶li dach pokryty jest lekkim materia³em takim jak blacha...
Pokrycie determinuje kszta³t wiê¼by
Kiedy inwestorzy podejm± ju¿ decyzjê, jakie pokrycie dachowe najlepiej spe³ni ich oczekiwania, musz± pod tym k±tem przyjrzeæ siê projektom gotowym. Wiêkszo¶æ z nich z góry okre¶la bowiem typ materia³u, który bêdzie zastosowany do pokrycia dachu, poniewa¿ ma to istotny wp³yw na rozwi±zania technologiczne, w tym przede wszystkim przekrój krokwi i innych elementów wiê¼by. Niektóre typy dachu bardzo ograniczaj± wybór pokrycia - wymagaj±cy jest tu szczególnie dach p³aski. Projekt zawiera wytyczne, które obowi±zuj± pó¼niej zarówno inwestora, jak i dekarzy. W trakcie budowy nie powinno siê bez konsultacji z architektem lub konstruktorem zmieniaæ pokrycia dachowego, poniewa¿ mo¿e to wymagaæ przekszta³ceñ w konstrukcji wiê¼by. Podobnie z innymi elementami - inwestor nie mo¿e np. na w³asn± rêkê dodaæ lukarny czy przed³u¿yæ po³aci, nawet o jedn± dachówkê. Je¶li projekt zosta³ samowolnie zmodyfikowany i w trakcie budowy pojawi± siê b³êdy, inwestorzy nie bêd± mieli podstaw do dochodzenia swoich racji ani w s±dzie, ani u ubezpieczyciela.
Koszty
Tak jak w przypadku ka¿dej inwestycji, wa¿ny jest równie¿ przeznaczony na budowê bud¿et. Nale¿y przy tym pamiêtaæ, ¿e im bardziej skomplikowana forma, tym wiêksze koszty realizacji. Dach charakteryzuj±cy siê ma³± liczb± p³aszczyzn, rzadszym wystêpowaniem za³amañ po³aci oraz ograniczeniem elementów ozdobnych, pozwoli na zmniejszenie nak³adów finansowych. Dro¿sze bêdzie natomiast wykonanie dachu wielop³aszczyznowego, ze wzglêdu na wiêksz± ilo¶æ materia³ów potrzebnych do wykoñczenia kalenicy i koszy. Wa¿nym punktem w kosztorysie s± równie¿ ró¿nego rodzaju elementy konstrukcyjne, takie jak lukarna lub wole oko, wymagaj±ce zastosowania dodatkowych materia³ów uszczelniaj±cych i wiêkszego nak³adu pracy przy obróbce. Stopieñ skomplikowania po³aci dachowej wi±¿e siê równie¿ z konieczno¶ci± zakupu odpowiedniej ilo¶ci oraz typu akcesoriów wykoñczeniowych. Przyk³adowo, do wykoñczenia dachów jednospadowych potrzebne s± standardowe i skrajne dachówki pulpitowe. Natomiast im prostszy projekt, tym mniej ¶rodków bêdziemy musieli przeznaczyæ na zakup dachówek specjalnych, m.in. dachówek skrajnych lub dwufalowych, stosowanych przy zakoñczeniach krawêdzi.
Lokalizacja budynku te¿ jest wa¿na
Kolejna istotna kwestia to panuj±ce w miejscu zaplanowanej budowy warunki klimatyczne. Je¶li budynek po³o¿ony jest na otwartej przestrzeni, np. miêdzy dwoma fragmentami lasu, trzeba liczyæ siê z wystêpowaniem bardzo silnych podmuchów wiatru oraz du¿ych opadów ¶niegu i deszczu. - W takich okoliczno¶ciach zaleca siê wybranie projektu ze stosunkowo stromym dachem, a tak¿e wykonanie szczelnego podk³adu, np. pe³nego deskowania pokrytego pap± lub specjaln± foli± - radzi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. Ponadto, je¶li dom po³o¿ony jest blisko lasu, dach jest szczególnie podatny na porastanie mchem. Warto wtedy pomy¶leæ o dachówkach angobowanych, a jeszcze lepiej - pokrytych glazur±, poniewa¿ s± najbardziej odporne na to zjawisko dziêki swej g³adkiej powierzchni, która pozwala na samooczyszczanie siê dachówek przy ka¿dych opadach deszczu. Je¶li na etapie wybierania projektu we¼miemy pod uwagê tych kilka podstawowych kwestii, przez d³ugie lata bêdziemy cieszyæ siê dachem spe³niaj±cym wymagania nasze oraz miejsca, gdzie po³o¿ony jest dom.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy