Kategorie:
Rodzaje | Wiê¼ba | Dach p³aski i zielony | Dach sko¶ny | Okna dachowe | Kolektory s³oneczne | Narzêdzia | Kominy | Ocieplenie i izolacja | Wentylacja | Akcesoria dachowe i obróbki blacharskieJaki dach dla domu?
Wybór dachu to bardzo wa¿na decyzja, któr± nale¿y podj±æ ju¿ na etapie projektu. Od niej zale¿y zarówno wygl±d naszego domu, jak i jego funkcjonalno¶æ. Przeanalizujmy wiêc, jaki typ dachu bêdzie najlepiej odpowiada³ naszym oczekiwaniom mieszkaniowym, lokalizacji, a tak¿e wymogom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Dach to jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych domu. Jego g³ównym zadaniem jest ochrona budynku przed negatywnym wp³ywem czynników atmosferycznych. Kszta³t dachu wynika z projektu architektonicznego budynku i rozk³adu pomieszczeñ. Im bardziej skomplikowana struktura pomieszczeñ, tym bardziej skomplikowany tzw. rzut budynku i w konsekwencji kszta³t (projekt) dachu. Dlatego przed wyborem projektu, rozwa¿my wszelkie istotne czynniki, a bêdziemy cieszyæ siê dachem przez d³ugie lata. Pamiêtajmy, ¿e decyzji nie mo¿na ju¿ zmieniæ w trakcie budowy, gdy¿ poci±gnie to za sob± powa¿ne konsekwencje.
Odpowiednio do lokalizacji, czyli sprawd¼ plan
Kszta³t i typ dachu powinien sprostaæ nie tylko estetycznym wymogom, ale równie¿ byæ odpowiedni dla lokalizacji dzia³ki. Wybieraj±c gotowy projekt domu, trzeba pamiêtaæ, ¿e musi byæ przystosowany do warunków panuj±cych na danej dzia³ce i w jej otoczeniu. Z tego wzglêdu w pierwszej kolejno¶ci (przed kupnem gotowego projektu) konieczne jest zapoznanie siê z obowi±zuj±cym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy. Je¶li gmina nie posiada planu, wówczas nale¿y z³o¿yæ wniosek w urzêdzie gminy lub miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Czêsto okazuje siê, ¿e kszta³t dachu, jego pokrycie i kolorystyka s± z góry narzucone przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dlatego uwa¿nie go przeanalizujmy ju¿ przed zakupem gotowego projektu, aby nie dopu¶ciæ do sytuacji, w której oka¿e siê, i¿ projekt nie spe³nia wymogów obowi±zuj±cych na konkretnej dzia³ce.
Przepisy precyzuj± m.in.:
- rodzaj i kszta³t dachu – p³aski czy stromy,
- jaka powinna byæ wysoko¶æ kalenicy w stosunku do poziomu terenu,
- po³o¿enie dachu w stosunku do granicy dzia³ki – prostopad³e lub równoleg³e.
Warunki MPZP mog± równie¿ determinowaæ wysoko¶æ okapu, rodzaj pokrycia, a tak¿e jego kolor (mo¿e zobowi±zywaæ do tego konserwator zabytków), ilo¶æ kondygnacji, zakaz stosowania lukarn oraz to, czy nasz dom mo¿e mieæ poddasze u¿ytkowe.
Dostosowany do klimatu
Bardzo istotn± kwesti± s± warunki klimatyczne, panuj±ce w bezpo¶rednim otoczeniu domu. Je¶li dzia³ka jest zlokalizowana na otwartej przestrzeni, w pobli¿u lasu, liczmy siê z wystêpowaniem silnych podmuchów wiatru. W takich warunkach optymalny bêdzie dach o znacznym nachyleniu, pokryty np. dachówk±.
- Mo¿e te¿ wystêpowaæ ryzyko uszkodzeñ mechanicznych, spowodowanych uderzaniem ga³êzi oraz porastanie po³aci mchem. Najlepiej wówczas zastosowaæ dachówkê ceramiczn± co najmniej angobowan± lub betonow± o g³adkiej powierzchni np. Braas w technologii Cisar, która jest mniej podatna na zanieczyszczenia. Jej zalet± jest tak¿e to, ¿e oczyszcza siê po ka¿dych opadach deszczu – mówi Roman Dyduch, finalista II edycji ogólnopolskiego programu bran¿owego Superdekarz.
Planuj±c wygl±d domu musimy zdecydowaæ, jaki rodzaj dachu – spadzisty czy p³aski, dwuspadowy czy kopertowy - bêdzie dla nas odpowiedni. W naszym kraju najpopularniejsze s± dachy sko¶ne - dwu i czterospadowe oraz kopertowe, przyczó³kowe i mansardowe. Od wieków znane s± pokrycia o najprostszych kszta³tach, które s± uniwersalne i ¶wietnie siê sprawdzaj±.
W przypadku budownictwa jednorodzinnego, dobrym wyborem, zarówno je¶li chodzi o aspekt finansowy, jak i architektoniczny, jest dach sko¶ny dwuspadowy. Dziêki mo¿liwo¶ci zaprojektowania poddasza u¿ytkowego, pozwala w znacz±cy sposób zwiêkszyæ metra¿u domu,. Jego konstrukcja jest prosta, sk³ada siê z dwóch prostok±tnych po³aci, które stykaj± siê w biegn±cej równolegle do szeroko¶ci budynku kalenicy. Taki rodzaj dachu sko¶nego posiada wiele zalet.
- Doskonale spe³nia funkcje ochronne – k±t nachylenia po³aci zapewnia szybkie odprowadzanie wody deszczowej oraz zapobiega gromadzeniu siê na dachu li¶ci, drobnych ga³êzi itp.
- Nie posiada koszy, w których zalega³by ¶nieg.
- Dziêki nachyleniu po³aci, wentylacja przestrzeni miêdzy pokryciem dachu, a wiatroizolacj± jest ³atwiejsza.
Kiedy wybieramy gotowy projekt, zwróæmy uwagê na rodzaj pokrycia, zaplanowany przez architekta. Materia³ powinien charakteryzowaæ siê wysokimi parametrami wytrzyma³o¶ciowymi i odporno¶ciowymi, byæ d³ugowieczny i mrozoodporny. Takie kryteria spe³niaj± dachówki ceramiczne i betonowe, które gwarantuj± estetyczn± powierzchniê dachu stromego.
- Je¶li planujemy poddasze u¿ytkowe, dachówka zapewni w nim odpowiedni mikroklimat. Wybieraj±c materia³ stosunkowo ciê¿ki mamy gwarancjê, ¿e latem na poddaszu nie bêdzie gor±co, zim± za¶ ciep³e powietrze nie bêdzie ucieka³o na zewn±trz, co z kolei zaprocentuje ni¿szymi rachunkami za ogrzewanie. Ponadto dachówka daje dobr± izolacyjno¶æ akustyczn±. W przeciwieñstwie do pokryæ z blachy, nie s³ychaæ na niej odg³osów padaj±cego deszczu – t³umaczy Superdekarz.
W porównaniu do dachów sko¶nych, dachy p³askie s± mniej korzystnym rozwi±zaniem w budownictwie jednorodzinnym. Maj± prost± i nieskomplikowan± konstrukcj±, której podstaw± jest strop ostatniej kondygnacji. Na nim zostaje ukszta³towany spadek po³aci, konieczny do odprowadzania wody opadowej. Spadek ten powinien mie¶ciæ siê w zakresie 2-15 stopni.
- Wa¿nym atutem tego rodzaju pokrycia jest mo¿liwo¶æ pozyskania dodatkowej powierzchni u¿ytkowej na dachu - mo¿emy na nim zaprojektowaæ np. ogród czy taras. Plusem jest tak¿e stosunkowo ³atwa dostêpno¶æ do dachu.
- Niestety wad jest wiêcej. Trudno¶ci nastrêcza przede wszystkim prawid³owe zaprojektowanie i wykonanie uk³adu izolacji, odpornej na wahania temperatur. Dlatego do jego u³o¿enia konieczne jest zatrudnienie wykwalifikowanej i sprawdzonej ekipy. Minusem s± równie¿ trudno¶ci w odprowadzaniu wody opadowej i zanieczyszczeñ, a tak¿e gromadzenie siê ¶niegu podczas zimy. Decyduj±c siê na ten typ dachu, powinni¶my pamiêtaæ o czêstym i fachowym przegl±dzie stanu po³aci. Nierzadko zdarzaj± siê tak¿e kosztowne naprawy. Do najczê¶ciej stosowanych materia³ów nale¿±: tradycyjne papy bitumiczne b±d¼ p³yty faliste.
Budowa domu to powa¿na sprawa, dlatego, by cieszyæ siê nim przez lata, nie mo¿na oszczêdzaæ na pewnych elementach konstrukcyjnych. Tak jest w przypadku dachu, który, aby spe³nia³ prawid³owo swoje funkcje, musi byæ wykonany z solidnych i trwa³ych materia³ów. Pamiêtajmy, ¿e im bardziej skomplikowana forma dachu, tym wiêksze nak³ady finansowe. Najtañszy jest dach o ma³ej ilo¶ci p³aszczyzn (np. dwuspadowy), z minimaln± ilo¶ci± za³amañ po³aci oraz bez elementów ozdobnych. Z kolei dach wielop³aszczyznowy bêdzie nas kosztowa³ wiêcej, ze wzglêdu na wiêksz± ilo¶æ materia³ów potrzebnych do wykoñczenia kalenicy i koszy. W kosztorysie uwzglêdnijmy tak¿e ró¿nego rodzaju elementy konstrukcyjne: lukarny, wole oko, które wymagaj± dodatkowych materia³ów uszczelniaj±cych oraz du¿ych nak³adów pracy.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy