Kategorie:
Rodzaje | Więźba | Dach płaski i zielony | Dach skośny | Okna dachowe | Kolektory słoneczne | Narzędzia | Kominy | Ocieplenie i izolacja | Wentylacja | Akcesoria dachowe i obróbki blacharskieJak zapobiec zniszczeniu otuliny
Wybierając izolację należy pamiętać, że powinna nam ona służyć przez długie lata. By tak się stało, musi być ona odpowiednio chroniona zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi jak i przed wpływem otoczenia, w którym przyjdzie jej działać.
Izolacje, a zwłaszcza tak zwane otuliny techniczne, wymagają szczególnej staranności przy ich odpowiednim doborze na konkretną instalację oraz, w określonych przypadkach, zabezpieczenia powierzchni. Bez odpowiedniej ochrony mogą one z czasem stracić swoje właściwości co może wiązać się z bardzo uciążliwą koniecznością jej wymiany.
Uszkodzenia mechaniczne
W przpadku instalacji których rury nie są wmurowane w ścianę, podłogę czy też zakopane w ziemi, izolujący je materiał narażony jest na zniszczenia mechaniczne. Wyrwy w otulinie powodują lukę, przez którą następuje swobodna wymiana energii, co w konsekwencji obniża sprawność całego układu (szczególnie w przypadku instalacji solarnych, ciepłowniczych oraz klimatyzacyjnych) i zwiększa koszty jego użytkowania.
W celu zapobieżenia przypadkowym uszkodzeniom, zewnętrzną warstwę otuliny pokrywa się polimerowymi warstwami ochronnymi takimi jak np. folia poliolefinowa bądź poliolefinowo-kopolimerowa. Redukuje to możliwość przypadkowego uszkodzenia delikatnej struktury otuliny. „Izolacje skierowane do konkretnych zastosowań, takie jak Tubolit AR Fonowave, HT/Armaflex S, czy Tubolit Split oraz Armaflex DuoSolar firmy Armacell posiadają zawsze odpowiednie zabezpieczenia, dostosowane do sytuacji w jakich będą stosowane. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z ptakami, gryzoniami czy ocierającymi się o otulinę gałęziami drzewa. Jest to bardzo ważna cecha tego typu produktów, ponieważ w większości sytuacji, wymiana zniszczonej otuliny to nie tylko olbrzymi kłopot ale również wysokie koszty” – mówi Jarema Chmielarski z firmy Armacell.
Czynniki chemiczne
Kolejnym czynnikiem mogącym powodować zniszczenie izolacji są substancje chemiczne takie jak np. woda morska bądź nawet aktywne chemicznie materiały budowlane, z którymi ma kontakt otulina. Dobrze dobrana otulina nie podda się tego typu działaniom zachowując właściwości izolacyjne, chroniąc równocześnie rurę. Przykładem może tu być Tubolit AR Fonowave firmy Armacell, którego powierzchnia odporna jest na działanie agresywnych materiałów budowlanych.
W ekstremalnych przypadkach
W wypadku gdy potrzebujemy ekstremalnej ochrony instalacji, warto zwrócić uwagę na dostępne na rynku osłony zabezpieczające izolację, takie jak np. rodzina Arma-Check firmy Armacell. Ich powierzchnia pozwala zabezpieczyć otulinę przed wpływem nawet najbardziej destruktywnych czynników takich jak mocne uderzenia czy woda morska. W zależności od typu, ich powierzchnia wykonana jest z maty z włókna szklanego bądź też niespienionego kauczuku syntetycznego. Daje to bardzo wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie zapewnia wystarczającą elastyczność, by ich instalacja przebiegała sprawnie i bez zbędnych problemów. Dodatkowo, Arma-Check S+ firmy Armacell jest wyposażona w warstwę aluminium, co nie tylko podnosi stopień zabezpieczenia, ale również poprawia izolację termiczną otuliny.
„Odpowiednia ochrona izolacji może nie tylko zredukować szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych na jej właściwości ale w wielu wypadkach również zapobiega jej szybkiemu niszczeniu. Dlatego też, staramy się gruntownie przeanalizować każdy typ izolacji i jej zastosowanie tak, by możliwie najlepiej zapobiec jej uszkodzeniu w trakcie eksploatacji” – mówi Jarema Chmielarski, z firmy Armacell.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy