Szukaj w serwisie

Kategorie:

Wybór dachu | Remont i konserwacja dachu | Dobór pokrycia | Ile kosztuje dach | Praktyczny przewodnik

Jak zamontować okno w dachu?

kategoria: Remont i konserwacja dachu , Roman Dyduch, Dachbud
Jak zamontować okno w dachu?
Jak zamontować okno w dachu? [fot.: Braas]

Okno jest elementem poddasza, które nie tylko pełni funkcję praktyczną, ale również może stanowić element nadający domowi niepowtarzalny charakter. Przed dokonaniem wyboru, warto poznać możliwości montażu okna, oraz poznać ograniczenia z jakimi wiążą się poszczególne rozwiązania.

Pionowo czy na płaszczyźnie dachu?

Podstawową kwestią jaką musimy rozstrzygnąć jest sposób montażu okna względem powierzchni dachu. Okno może być zamontowane równolegle z płaszczyzną dachu lub prostopadle do płaszczyzny podłogi na poddaszu. Zarówno za wyborem okna połaciowego, jak i lukarny stają plusy i minusy. Obecnie najchętniej wybierane są okna połaciowe, ponieważ ich montaż wymaga najmniejszych nakładów pracy oraz materiałów, oraz można je montować we wszystkich modelach dachówek.

Przy ich montażu najważniejszą kwestią jest precyzyjne zamontowanie kołnierza okna, by zachować szczelność między oknem a połacią. Lukarna, czyli wmontowanie okna a prostopadle do płaszczyzny podłogi jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej wymagającym, ale również dającym większe pole do popisu dla architekta. Rozwiązanie to pozwala zniwelować odgłosy deszczu na poddaszu oraz  problem nadmiernego nasłonecznienia z jakim mamy do czynienia przy wyborze okien połaciowych. Należy przy tym szczególnie zadbać o szczelność połączeń lukarny z płaszczyzną dachu, by uniknąć w przyszłości przyszłości problemów związanych z wilgocią i przeciekaniem.

Jak zamontować okno w dachu?

Jeżeli lukarna, to jaka?

Najczęściej spotykana jest lukarna o dwuspadowej konstrukcji, gdzie dwie połacie dachu  nad oknem schodzą się ze sobą w kalenicy, ale możliwa jest również lukarna jednospadowa, przy czym należy pamiętać, że kąt nachylenia daszku nad oknem, nie może być mniejszy niż ten dopuszczalny przez producenta dachówek.

Najciekawszym rodzajem lukarny jest wole oko, czyli lukarna o półowalnym kształcie, którą wyróżnia płynne przejście pomiędzy płaszczyzną dachu a wypukłością okna. Prawidłowe wykonanie wolego oka jest prawdziwym wyzwaniem dla dekarza i nawet najbardziej doświadczonym wykonawcom może sprawić trudność. Wymaga ono dokładnego dopasowania i ułożenia dachówek, tak by uniemożliwić przedostawanie się wody pod warstwę dachówek oraz takiego rozstawu łat, by harmonijnie wkomponować wole oko w całość płaszczyzny dachu. Jest to jeden z najtrudniejszych elementów dachu, gdzie każdy błąd jest widoczny gołym okiem.

Jak zamontować okno w dachu?

Kilka podstawowych zasad budowy wolego oka

Decydując się na wole oko należy przede wszystkim odpowiednio przygotować konstrukcję więźby. Prawidłowo wykonana gwarantuje, że przejście między płaszczyzną dachu a wolim okiem jest łagodne i nie wymaga dodatkowych elementów uszczelniających. Przy budowaniu więźby należy dostosować jej łuki do rodzaju stosowanych dachówek. Wole oko najefektowniej wygląda przy zastosowaniu dachówek o jak najmniejszym formacie – np. karpiówek, ale jest również możliwe do ułożenia przy zastosowaniu dachówek zakładkowych. Oprócz odpowiedniej konstrukcji, oraz dokładnego położenia dachówki, ważne jest by koniecznie przykręcić wszystkie dachówki na łuku wolego oka za pomocą wkrętów, by zapobiec ich obsuwaniu się.

Tylko dla fachowca

Planując dach z lukarną należy starannie wybrać ekipę dekarską. Niestety bardzo często zdarza mi się spotykać z niewłaściwie wykonanym wolim okiem.  Niestety zwykle  naprawa wymaga zdjęcia pokrycia i wykonania pracy od samego początku, często włącznie z obróbkami ciesielskimi. Koszt tego rodzaju poprawek jest ogromny, dlatego warto przemyśleć wybór wykonawcy. najlepiej kierując się sprawdzonymi opiniami, oraz przebytymi kursami udokumentowanymi odpowiednimi certyfikatami. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie na wstawienie okna w dachu wybierzemy, warto wybierać tylko sprawdzone, wysokiej jakości materiały a ich montaż powierzyć wykwalifikowanej ekipie. Zyskamy wówczas gwarancję, że nasz dach będzie estetycznie wykonany oraz będzie spełniał wszelkie normy bezpieczeństwa.

autor: Roman Dyduch, Dachbud

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone