Jak wyremontować dach kryty papą bitumiczną?
Papa bitumiczna należy do najpopularniejszych pokryć dachów płaskich, między innymi ze względu na dużą wytrzymałość, łatwość montażu oraz stosunkowo krótki czas naprawy powstałych z biegiem lat ubytków. Aby niwelowanie wszelkich skaz zakończyło się niewątpliwym sukcesem, warto do ich likwidacji wykorzystać szereg profesjonalnych produktów dekarskich.
Zwolennicy dachów krytych papą częściej opowiadają się za remontem dotychczasowego pokrycia, niż za gruntowną wymianą poszycia na zupełnie nowe. Za tego typu rozwiązaniem przemawia między innymi fakt, że utylizacja odpadów z masy bitumicznej jest wyjątkowo kosztowna i problematyczna. Dlatego też, w momencie, gdy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, należy jak najszybciej zdecydować się na wykonanie kilku nieskomplikowanych prac naprawczych na dachu, które w przyszłości uchronią nas przed koniecznością wymiany całego poszycia.
Nawet drobne usterki zamienią się, bowiem, w uciążliwy problem wraz z nastaniem pierwszych mrozów i obfitych opadów śniegu, pomimo tego, że na pierwszy rzut oka dach z papy może sprawiać wrażenie nienaruszonego. Najczęstszym problemem, z jakim borykają się właściciele domów krytych zwojami bitumu są purchle, które powstają w wyniku nagromadzenia się pary wodnej pomiędzy poszczególnymi warstwami papy. Aby zlikwidować tego typu pęcherze konieczne jest nacięcie wypukłego miejsca, usunięcie nadmiaru rozciągniętej papy, a następnie staranne osuszenie powstałego wgłębienia.
Po upływie 24 godzin na powstałą lukę należy przykleić nową łatę, którą zamocować można za pomocą masy bitumicznej lub specjalistycznego kleju. Aby wykonana praca nie poszła na marne niezbędne jest wcześniejsze zagruntowanie odsłoniętego podłoża. Przy realizacji tego zadania sprawdzi się bitumiczny grunt wodny, który stanowi idealny produkt gruntujący pod papę termozgrzewalną. Może on być stosowany zarówno na suche, jak i wilgotne podłoża, zapewniając zarazem optymalny stopień izolacji przed wilgocią, a wodorozcieńczalna formuła ułatwia zastosowanie, skracając czas poświęcony na uzupełnienie usterek.
Antidotum na spękania i rysy
Mniej dotkliwym, niemniej równie groźnym typem ubytków na pokryciach z papy bitumicznej są spękania, które powstają jako skutek uboczny działania promieni UV. Zmiana struktur wewnątrzcząsteczkowych wywołanych intensywną ekspozycją na promieniowanie słoneczne prowadzi do nadmiernego odparowania wody z masy bitumicznej, przez co zmniejsza się jej objętość. Wszelkie rysy, pojawiające się w wyniku działania tego mechanizmu, warto jak najszybciej zabezpieczyć i usunąć wysokiej jakości preparatem dekarskim.
Bitumiczny klej-uszczelniacz szczelnie wypełni ubytki w masie bitumicznej, a dzięki tworzeniu trwale elastycznych wiązań zminimalizuje zarazem ryzyko ponownego pojawienia się spękań. Ponadto nie wymaga on podgrzewania, ani mieszania, przez co pozwala natychmiast poradzić sobie ze uciążliwymi pracami na dachu.
Do prac, które wymagają wypełnienia większych fragmentów pokrycia dachowego i przyklejenia nowych, odpowiednio przygotowanych łat z papy, warto wykorzystać natomiast klej asfaltowy do pap. Dzięki specjalnie opracowanej recepturze o zwiększonej przyczepności pozwala on trwale zamocować wybrane fragmenty do podłoża, a także połączyć ze sobą poszczególne części obecnych i nowo położonych części papy.
źródło: Den Braven
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy