Jak wykonywana jest izolacja dachu płaskiego?
Bardzo wiele osób decyduje się na płaski dach. Często wychodzą one z założenia, że takie rozwiązanie jest nie tylko prostsze w utrzymaniu, ale również bardzo popularne i nowoczesne. Decydując się na płaski dach, należy pamiętać o tym, że sposoby i techniki jego izolowania i ocieplania będą różnić się od tych stosowanych w przypadku dachów skośnych. Jak zatem przebiega praca tego typu na wspomnianym rodzaju dachów?
Metoda odwróconego dachu
Istnieją dwie metody izolowania dachów płaskich. Pierwsza z nich opiera się na zasadzie tak zwanego odwróconego dachu. Sposób ten jest możliwy do zastosowania tylko przy optymalnej i wystarczającej nośności dachu. Po ułożeniu płyt styropianowych istnieje bowiem konieczność wprowadzenia dodatkowego obciążenia, z którym dach musi sobie poradzić. Styropian pokrywany papą termozgrzewalną jest więc następnie przysypywany żwirem. Izolacja dachu płaskiego w tej sytuacji wymaga także nadmurówki i wprowadzenia systemu odprowadzającego wodę z powierzchni dachu.
Warstwowa metoda tradycyjna
Jeżeli wyżej wspomniany sposób brzmi dosyć skomplikowanie i nie jesteś przekonany o tym, że jest to rozwiązanie odpowiednie dla ciebie, możesz skorzystać z drugiego sposobu. W pierwszej kolejności na dachu płaskim montujesz twarde płyty styropianowe, które będą tworzyć pierwszą warstwę izolacyjną. Na niej z kolei musisz umieścić dwie warstwy papy termozgrzewalnej — obowiązkowo wodoodpornej, która ochroni całą konstrukcję przed przeciekaniem wody pod spód. Naprawa dachu płaskiego w takim przypadku jest prostsza, ponieważ poszczególne warstwy nie są dodatkowo obciążane żwirem. Nie trzeba także w takiej sytuacji budować podmurówki. Wystarczy krawędzie papy przymocować do krawędzi dachu, którą najczęściej stanowią deski.
W obu metodach można również skorzystać z papy zgrzewalnej. Jest trwała, wytrzymała, odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Alternatywę może także stanowić guma natryskowa w aerozolu, której aplikację da się przeprowadzić samodzielnie bez konieczności zatrudniania fachowca.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy