Kategorie:
Rodzaje | Więźba | Dach płaski i zielony | Dach skośny | Okna dachowe | Kolektory słoneczne | Narzędzia | Kominy | Ocieplenie i izolacja | Wentylacja | Akcesoria dachowe i obróbki blacharskieJak wentylować połać dachową?
Niezależnie od rodzaju wybranego pokrycia dachowego warunkiem koniecznym jest wykonanie właściwej wentylacji połaci dachowej. Prawidłowe przeprowadzenie prac dekarskich, przy użyciu dedykowanych produktów, zapewni prawidłowe odprowadzenie wilgoci z warstwy termoizolacyjnej dachu oraz pary wodnej. Wykrapla się ona w całym procesie pracy dachu, po wewnętrznej stronie pokrycia dachowego. Dlatego tak istotna jest wentylacja nie tylko pomieszczeń, ale także połaci dachowej.
Odpowiednio wykonana konstrukcja dachu ma za zadanie zapewnić odpowiednią wentylację połaci. Aby spełnić ten warunek wykorzystujemy przestrzeń, która powstała po ułożeniu dachówki na kontrłatach. Przestrzeń ta umożliwia odprowadzanie pary wodnej, której skuteczne zagospodarowanie reguluje nam odpowiednio dobrana membrana dachowa. Dobierając odpowiednie rozwiązanie techniczne należy skupić się na istotnych punktach pokrycia: kalenicy, narożu dachu oraz okapie.
Newralgiczne punkty połaci: kalenica i naroże dachu
Kalenica i naroża to najbardziej newralgiczne punkty dachu skośnego. To miejsce styku dwóch płaszczyzn, przez które wywiewane jest wilgotne powietrze spod pokrycia dachowego. Cyrkulacja powietrza powinna być swobodna i odpowiednio zapewniona przez rozwiązania konstrukcyjne dachu. W celu zapewnienia optymalnej wentylacji kalenicy i naroża dachu, należy zastosować rozwiązanie, łączące w sobie zarówno wentylację, jak i uszczelnianie.
W tym przypadku sprawdzą się specjalistyczne akcesoria dachowe stosowane do wentylacji kalenic dachowych. Właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie taśm kalenicowych o dużej plastyczności, które z łatwością dopasowują się do każdego profilu pokrycia dachowego. Decyduje o tym poziom plastyczności na jej brzegach. W wysokiej jakości taśmach kalenicowych sięga on 30-35%.
Ważny punkt - okap
Nieprawidłowo wykonana konstrukcja okapu także może zaburzać proces wentylowania połaci. Tutaj fachowe wykonawstwo odgrywa główną rolę, nie mniej jednak nie należy zapomnieć o odpowiednim doborze elementów wentylacyjnych w obrębie tej części dachu. Znane na rynku i najczęściej stosowane są okapowe elementy wentylacyjne oraz taśmy wentylacyjne. Produkty te wykonane są z twardego PVC, dostępne w podstawowych kolorach. Okapowy element wentylacyjny jest zaprojektowany do wentylacji okapu i spełnia wymagania wentylacyjne określone odpowiednią normą. Zastępuje jednocześnie łatę okapową i umożliwia bezproblemowy montaż haków rynny poprzez zintegrowane kołki dystansowe. W zależności od potrzeby, usuwając kołki dystansowe w okapowym elemencie wentylacyjnym bez grzebienia, można go połączyć z okapowym grzebieniem wentylacyjnym (tzw. wróblówka).
- Akcesoria te nie tylko zapewniają właściwy wlot powietrza przewidziany w normie - min. 200 cm˛/m, ale też stanowią skuteczne zabezpieczenie przed zagnieżdżaniem się ptactwa, szkodnikami oraz rozmaitymi zanieczyszczeniami – radzi Przemysław Skibiński,Key Account Manager/Technical Manager, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
Rola dachówki wentylacyjnej
Przy dachach o dużych i skomplikowanych połaciach, wentylacja okapu i kalenicy okazuje się czasami niewystarczająca. Kominy, okna dachowe mogą powodować wszelkiego typu zakłócenia w przepływie powietrza zmniejszając wydajność wentylacji na obszarze okap -kalenica. Wówczas ów proces możemy usprawnić montując dachówki do wentylacji połaci dachowej. Są one często, jeśli chodzi o funkcję, mylone z kominkami wentylacyjnymi. W przeciwieństwie do kominków, nie służą do wentylacji pomieszczeń, ale pokrycia dachowego, a sposób ich rozmieszczenia oraz ilość uzależnione są od długości połaci. Jeśli mamy do czynienia z dachem o długości ok. 4,5 m, wtedy dachówki układamy co 1,5 m wzdłuż kalenicy. Natomiast w przypadku dłuższego – ponad 7 m, należy je rozmieścić w dwóch rzędach, także z zachowaniem 1,5 m odstępu. Dobrze, jeśli wykonane są ze specjalnego, twardego PVC, odpornego na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i starzenie.
Zastosowanie na połaci wymienionych akcesoriów dachowych pozwoli prawidłowo wykonać uszczelnienie i jednocześnie zapewni odpowiednią wentylację kalenicy oraz okapu każdego dachu spadzistego wykonanego z pokryć profilowanych. Dzięki temu dach przez długi czas będzie funkcjonalny i trwały, co z pewnością przełoży się na komfort mieszkańców.
autor: opracowanie: Redakcja, źródło: Klöber-HPi
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy