Szukaj w serwisie

Kategorie:

Rodzaje | Dobór | Montaż i wymiana | Eksploatacja

Tutaj jesteś: Rynny / Dobór
Polecany artykuł

Jak dobrać rozmiar rynien i rur spustowych

kategoria: Dobór , Aneta Demianowicz
Jak dobrać rozmiar rynien i rur spustowych
Rynny: jak dobrać rozmiar rynien i rur spustowych [fot.: Balex Metal]

Tegoroczne lato to prawdziwy test szczelności i funkcjonalności naszych dachów i rynien. Intensywne deszcze i silne wiatry mogą wyrządzić duże szkody, dlatego zanim zamontujemy rynny warto dokładnie obliczyć powierzchnię dachu i dobrać wielkość orynnowania do jego wielkości. Wtedy będziemy mieć pewność, że woda nie będzie wylewała się poza rynny zamiast swobodnie nimi spływać. Warto też przemyśleć montaż dodatkowych akcesoriów usprawniających odprowadzanie wody z dachu.

Kupno rynien nie ogranicza się wyłącznie do wyboru materiału z którego są wykonane i koloru. Duże znaczenie ma dobór właściwego ich przekroju (wielkości), który mówi o wydajności systemu. Jeśli okaże się, że będzie on zbyt mały, wtedy spływająca z dachu woda będzie zalewała ściany, jeśli za duży - niepotrzebnie przepłacimy.

Przekrój rynien dobiera się do wielkości dachu. Aby znać tą wartość należy policzyć efektywną jego powierzchnię - EPD. Niezależnie od tego czy jest to dom jednorodzinny, budynek przemysłowy, altana czy garaż należy zastosować taki sam wzór obliczeniowy.

 

EFEKTYWNA POWIERZCHNIA DACHU

EPD [m²] = (C/2 + B) x długość dachu

C - wysokość dachu od podstawy do jego zwieńczenia
B - odległość od miejsca szczytu dachu do kalenicy

Zmierzyć należy także długość dachu, aby wiedzieć jakiej długości rynny będą potrzebne.

 

 

Dach skomplikowany

Gdy dach jest bardziej skomplikowany wówczas o pomoc lepiej poprosić sprzedawcę rynien lub wykonawcę, który będzie je montował. Możemy mieć wówczas pewność, że poza właściwym doborem wielkości rynien oszacują potrzebną ilość odpływów, zaślepek, łączników, haków i kształtek do rur spustowych.

Jeśli jednak chcemy także sami policzyć jaki potrzebny jest system rynnow w obliczeniach EPD trzeba uwzględnić jeszcze jeden czynnik. Jeśli dach wyposażony będzie w łuki (narożniki), to:

  • gdy łuk przewidziany jest w odległości do 2 metrów od odpływu producenci orynnowania zalecają dodanie 10% do powierzchni dachu;
  • gdy łuk przewidziany jest w odległości powyżej 2 metrów od odpływu producenci orynnowania zalecają dodanie 5% do powierzchni dachu;

Powyższe obliczenia mają zastosowanie jeśli spadek dachu nie przekracza 50º. Jeśli zaś nachylenie połci dachowej przekracza wartość 50º, to efektywna powierzchnia dachu powinna być równa jego zwykłej powierzchni.

  • zdjecie
    Dach z wieloma połaciami i lukarnami. Obliczenie EPD takiego dachu lepiej powierzyć specjaliście [fot.: Braas]
    zdjecie
    Dach mało skomplikowany. Z obliczeniem EPD i rozmieszczeniem rynien powinien poradzić sobie praktycznie każdy [fot.: Ruukki]

Tabele doboru wielkości rynien

Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego systemu rynnowego. Przy jego doborze, w zależności od obliczonej efektywnej powierzchni dachu, należy się kierować poniższymi tabelami. Ważne jest, by w jego doborze wziąć pod uwagę miejsce w jakim przewidziany jest tak zwany spust, czyli miejsce w którym woda z rynny przechodzi do rury spustowej.

Producenci rynien udostępniają tzw. tabele doboru orynnowania, w których można sprawdzić jaki rozmiar rynien dobrać do wielkości dacjhu [tab.: Cellfast]

Tabela doboru rozmiaru rynien [rys.: Cellfast]

ELEMENTY SYSTEMU RYNNOWEGO

[rys.: Ruukki]

1. zaślepka, 2. rynna, 3. narożnik zewnętrzny, 4. łącznik rynny, 5. hak rynnowy, 6. wylot, 7. narożnik wewnętrzny, 8. kolano, 9. obejma, 10. obejma rury spustowej, 11. wylot rury

Akcesoria warte uwagi

Aby rynny przez wiele lat skutecznie i bezpiecznie odprowadzały wodę z dachu trzeba o niego dbać. Warto więc co pewien czas oczyścić rynny i rury spustowe z liści, gałęzi czy piachu, ponieważ zanieczyszczenia te mogą utrudniać sprawne odporowadzanie wody. Ale warto też zamontować płotki przeciwśniegowe, aby zimą osuwający się z dachu śnieg nie uszkodził rynien.

POLECANI PRODUCENCI

fot. Ruukki

BUDMAT www.budmat.pl

CELLFAST  www.cellfast.com.pl

GALECO www.galeco.pl

MARLEY www.marley.com.pl

PLANNJA www.plannja.com

RHEINZINK  www.rheinzink.pl

RUUKKI www.ruukkidachy.pl

WAVIN www.wavin.com

[fot. Ruukki]

GFFG

PRZECZYTAJ TAKŻE

 

 

 

POLECAMY

autor: Aneta Demianowicz

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone