Szukaj w serwisie

Kategorie:

Rodzaje | Więźba | Dach płaski i zielony | Dach skośny | Okna dachowe | Kolektory słoneczne | Narzędzia | Kominy | Ocieplenie i izolacja | Wentylacja | Akcesoria dachowe i obróbki blacharskie

Tutaj jesteś: ABC dachu / Okna dachowe

Jak dobrać i usytuować okna dachowe

kategoria: Okna dachowe , opracowanie: Redakcja, źródło: Fakro
Jak dobrać i usytuować okna dachowe
Jak dobrać i usytuować okna dachowe [fot.: Fakro]

Okna dobrze spełniają swoje fukncje, jeśli dostarczają odpowiednią ilość światła i powietrza do pomieszczenia oraz zapewniają  dobrą widoczność.

Informacje, jaj prawidłowo zamontować okna w połaci dachowej można znaleźć w przepisach i instrukcjach montażu.

  • Wysokość od podłogi. W budynkach o kondygacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 cm. Natomiast na kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 110 cm (zgodnie z rozp. MSWiA). Zgodnie z normą DIN 5034-1 punkt 4.2.2a “górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą”.

  • Należy podkreślić, że im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno tym lepiej będzie doświetlone pomieszczenie.

  • Wysokość montażu okna z nawiewnikami. Zgodnie z instrukcją Instytutu Techniki Budowlanej nr 343/96 -“... nawiewniki należy instalować na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika”.

Nawiewniki zwykle umieszczone są w górnej części ościeżnicy.Aby okno było zamontowane zgodnie z przepisami, górna krawędź okna powinna znajdować sie na wysokości 220 cm.


Zalecany montaż okien na poziomie 110 –140 cm od podłogi spełnia wymagania stawiane przez przepisy oraz zapewnia bardzo dobre doświetlenie i gwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem. Montaż okien na tej wysokości umożliwia również umieszczenie standardowego grzejnika pod oknem oraz prawidłowe wykonanie szpalet, dzięki czemu zapewniona jest prawidłowa cyrkulacja powietrza w całej wnęce okiennej, która skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia kondensacji na oknie dachowym. Zastosowanie dolnej klamki pozwala na komfortową obsługę prawidłowo zamontowanych okien.

Dobór wielkości okna

Wielkość okna dachowego zależy od:

  • powierzchni przeszklenia,
  • rodzaju pomieszczenia.

Prawidłowe doświetlenie pomieszczeń za pomocą światła naturalnego określa się stosunkiem powierzchni okna liczonej w świetle ościeżnicy, do powierzchni podłogi. W przypadku pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi stosunek ten powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:1 - kąta nachylenia dachu.

Wysokość  okna zależy również od kąta pochylenia połaci dachowej. Im kąt nachylenia dachu jest mniejszy tym wysokość okna powinna być większa. Usytuowanie okna w dachu Decydując o umiejscowieniu okien dachowych musimy brać pod uwagę ważną regułę, w myśl której lepsze efekty oświetlenia uzyskamy stosując kilka mniejszych okien umieszczonych w różnych punktach dachu, niż przez zastosowanie jednego dużego okna.

Usytuowanie okna w dachu

Decydując o umiejscowieniu okien dachowych musimy brać pod uwagę ważną regułę, w myśl której lepsze efekty oświetlenia uzyskamy stosując kilka mniejszych okien umieszczonych w różnych punktach dachu, niż przez zastosowanie jednego dużego okna.

autor: opracowanie: Redakcja, źródło: Fakro

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone