Fotowoltaika w domu - oszczędzaj na prądzie!
Twoje rachunki za energię elektryczną są wyższe z roku na rok? W takim przypadku pomyśl o zamontowaniu fotowoltaiki. Co możesz dzięki niej zyskać? Jak ją zainstalować?
Instalacje fotowoltaiczne są dzisiaj bardzo popularne. Jest przede wszystkim efekt taniejących sprzętów potrzebnych do ich wykonania, ale z drugiej strony także coraz wyższych kosztów zakupu energii elektrycznej, które z czasem będą coraz niższe.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna, określana także jako instalacja PV, służy do wytwarzania prądu elektrycznego za pomocą padających na jej panele promieni słonecznych. Dzięki temu możliwe jest zasilanie urządzeń domowych, na przykład jak oświetlenie, AGD, RTV, urządzenia grzewcze jak pompa ciepła czy piec akumulacyjny na prąd.
Obecnie najczęściej instalacje fotowoltaiczne wykonuje się jako instalacje typu on-grid. Oznacza to, że instalacja jest podłączona do sieci energetycznej. Wtedy, gdy wyprodukuje ona nadmierną ilość prądu w porównaniu do zapotrzebowania, odprowadza ją do sieci. Następnie użytkownik może odebrać energię po przeliczniku. W ten sposób może on także dodatkowo obniżać swój rachunek za prąd.
Instalacja fotowoltaiczna – elementy
W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzi szeroka gama elementów. Są to przede wszystkim:
-
Panele fotowoltaiczne – montowane są na dachu albo na gruncie, służą do konwertowania energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną.
-
Inwerter, falownik – jest on przeznaczony do przekształcania energii elektrycznej stałej na zmienną, czyli taką, która może być używana do zasilania domowych sprzętów.
-
Kable i zabezpieczenia – są przeznaczone do połączenia ze sobą wszystkich elementów oraz dłużą do zabezpieczania instalacji przed uszkodzeniem.
Ponadto nowoczesne instalacje fotowoltaiczne mogą być także uzupełnione o aplikacje mobilne, które pozwala na łatwe kontrolowanie działania instalacji.
Kiedy warto zamontować fotowoltaikę?
Instalacja fotowoltaiczna może być wykonana w praktycznie każdym domu jednorodzinnym, którego właściciele chcieliby obniżyć koszty związane z korzystaniem z energii elektrycznej.
Najlepszy zwrot z inwestycji można uzyskać wtedy, gdy w budynku zużywa się więcej prądu, czyli rachunki są dość wysokie. Także inwestycja ta jest opłacalna wtedy, gdy dom wykorzystuje ogrzewanie elektryczne, na przykład w postaci pompy ciepła, pieca akumulacyjnego, grzejników elektrycznych.
Gdy zainteresowała Cię fotowoltaika Katowice to miasto, gdzie możesz skorzystać z kompleksowej obsługi w ramach jej wykonania.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy