Dlaczego warto pokrywać dachy blachą miedzianą?
Do pokrywania dachów można wykorzystywać różne materiały, cechujące się odmienną trwałością i estetyką. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na blachę miedzianą, która jest jednym z najsolidniejszych materiałów do wykonywania dachów zabudowań. Dlaczego warto zdecydować się na blachę miedzianą?
Charakterystyka blachy miedzianej
Blacha miedziana jest łatwa do rozróżnienia. Ma lekko rdzawy, metaliczny odcień, który wyróżnia ją spośród wszystkich innych metali. Miedź ma wysoką temperaturę topnienia, która wynosi aż 1083 stopnie Celsjusza. Ponadto posiada szereg właściwości, dzięki którym sprawdza się jako pokrycie dachów.
Miedź na blachę dachową jest odporna na korozję. Warunki atmosferyczne sprawiają, że dach z blachy miedzianej pokrywa się patyną, która uodparnia ją na deszcz, mróz, wilgoć i promieniowanie słoneczne. Co więcej, blacha miedziana jest łatwa w obróbce, gdyż zarówno na zimno, jak i na gorąco wykazuje dużą praktyczność. Bez trudu można uzyskać z niej różne formy, dzięki czemu łatwo pokrywa się nią nawet nietypowe dachy.
Miedziana blacha wyróżnia się wyjątkową trwałością, którą w przypadku pokryć dachowych określa się nawet na 300 lat. W tym czasie dach nie wymaga konserwacji, gdyż jest chroniony przed przeciekaniem, pękaniem i innymi uszkodzeniami. Miedź można wykorzystywać do pokrywania dachów obiektów nowoczesnych oraz zabytkowych.
Jakie rodzaje pokryć dachowych z miedzi są dostępne?
Wybór miedzianych pokryć dachowych jest szeroki, jednak najpopularniejsze są dwa rodzaje z nich. Pierwszym są pasy pokryciowe, które nazywa się często szarami lub panelami. Wykorzystuje je się głównie wtedy, gdy pokrywana jest duża powierzchnia dachów. Pasy pokryciowe występują w różnych szerokościach, jednak najczęściej jest to około 60 cm. Obecnie często wykorzystuje się na budowach profilarki, na miejscu docinając i profilując elementy dachu, by idealnie do siebie pasowały. Korzystanie z pasów pokryciowych jest metodą ekonomiczną i odpowiadającą wymogom nowoczesnego i zabytkowego budownictwa.
Drugim najpopularniejszym rodzajem pokrycia dachowego z miedzi jest tak zwana rybia łuska. Mniejsze kształtki o formie rybich łusek najlepiej prezentują się na zabytkowych budynkach. Popularne jest ich umieszczanie na wieżach kościelnych w celu odtworzenia dawnych pokryć dachowych. Takie rozwiązanie podkreśla charakter budynku, zapewniając szczelność i solidność dachu. Dodatkowo nowy dach harmonijnie współgra z obiektem, co pozwala uniknąć karykaturalnego efektu po zakończeniu prac remontowych pokrycia dachowego.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy