Kategorie:
Rodzaje | Więźba | Dach płaski i zielony | Dach skośny | Okna dachowe | Kolektory słoneczne | Narzędzia | Kominy | Ocieplenie i izolacja | Wentylacja | Akcesoria dachowe i obróbki blacharskieDachy płaskie - problemy projektowe i wykonawcze
Dachy płaskie, ze względu na ich dużą powierzchnię i mały spadek, są trudne do realizacji. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania dachów płaskich, a co jest najważniejsze podczas ich wykonywania?
W dachach płaskich wiele problemów sprawiają zagadnienia związane z odwodnieniem. Jak prawidłowo odprowadzić wodę z takiej powierzchni? Jak zapewnić szczelność pokrycia? To pytania, na które odpowiedź musi znać każdy projektant i wykonawca. Jednak to nie jedyne problemy, z którymi muszą sobie poradzić.
Co jest najważniejsze podczas projektowania dachów płaskich?
Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie - w dachach płaskich dużą wagę przywiązuje się do odwodnienia. By odprowadzić wodę opadową z takiej powierzchni, wykonuje się instalację odwadniającą. Ważne jest, by zaprojektować właściwą ilość wpustów dachowych i rozmieścić je w odpowiednich miejscach. W dachach z attykami często stosuje się dodatkowe awaryjne odwodnienie, na przykład w postaci wpustów wmontowanych w attykę, które odprowadza nadmiar wody z dachu, gdy główna instalacja ma awarię, jest niedrożna lub niewydajna.
Podczas projektowania szczególną uwagę zwraca się również na bezpieczeństwo konstrukcji. Konstrukcja nośna dachów płaskich ma duże rozpiętości, a dodatkowo działają na nią znaczne obciążenia. Chodzi przede wszystkim o obciążenia śniegiem (przy projektowaniu trzeba uwzględnić zwiększone wartości ciężaru śniegu na przykład przy attykach) oraz parciem i ssaniem wiatru. Zarówno główne elementy nośne, jak i obudowa dachu (najczęściej blacha trapezowa lub płyta warstwowa) muszą przenieść wszystkie siły na nie działające, a obciążenia które wymieniliśmy wyżej nie są jedynymi. Podczas projektowania - w zależności od rodzaju budynku, uwzględnia się również obciążenia: termiczne (zwłaszcza w chłodniach), mechaniczne (dźwigi, żurawie i maszyny pracujące w budynku), użytkowe (osoby dokonujące prac konserwacyjnych i naprawczych), chemiczne (promieniowanie ultrafioletowe, zanieczyszczenia w powietrzu).
Projektując konstrukcję i dobierając materiały na poszczególne warstwy dachu płaskiego bierze się pod uwagę nie tylko obciążenia, ale również wymagania stawiane przegrodzie przez przepisy (bezpieczeństwo pożarowe, ochrona cieplna i akustyczna). W wielu budynkach przemysłowych trzeba również pamiętać o dobraniu odpowiednich powłok antykorozyjnych, uwzględniając rodzaj środowiska panującego od strony zewnętrznej i wewnętrznej budynku.
Co jest najtrudniejsze podczas wykonywania dachów płaskich?
Dachy płaskie muszą być bardziej szczelne niż skośne, ponieważ woda nie spływa z nich tak swobodnie. Na takich dachach wykonuje się dużo przebić - są to miejsca, w których mogą pojawić się nieszczelności. Dlatego jeśli jest to możliwe, stosuje się obróbki systemowe, tj. gotowe elementy, które oferują producenci pokryć. Szczelność trzeba zapewnić nie tylko w miejscu przebić, ale również na styku arkuszy blach (w przypadku pokryć z blachy) lub płyt (w przypadku dachów krytych płytami warstwowymi), a także w miejscu szczelin dylatacyjnych.
Jak wspomnieliśmy w jednym z pierwszych akapitów - na dachu płaskim działają znaczne siły ssania wiatru. Gdy na takiej powierzchni nie stosuje się warstwy balastowej, trzeba pokrycie (i pozostałe warstwy) odpowiednio zamocować do konstrukcji. Mocowanie musi być trwałe i szczelne. Żeby wiatr nie podrywał pokrycia przykleja się je do podłoża, mocuje mechanicznie lub stosuje oba te rozwiązania. Gdy pokrycie jest przyklejane, to warstwa znajdująca się pod nim musi być dobrze przymocowana do konstrukcji. W przypadku mocowania mechanicznego do konstrukcji muszą być przytwierdzone wszystkie warstwy. Należy stosować łączniki zalecane przez producentów. Ilość łączników i ich usytuowanie powinny być zgodne z projektem.
By zminimalizować ryzyko popełnienia błędów, wykonawcy muszą przestrzegać zaleceń producentów poszczególnych materiałów, używać odpowiednich narzędzi i sprzętu, a roboty prowadzić zgodnie ze sztuką budowlaną, przepisami i normami.
Artykuł został przygotowany przez firmę CoBouw Polska polsko - holenderską spółkę budowlaną, specjalizującej się w kompleksowej realizacji hale przemysłowych.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze: