Dachówka betonowa - estetyczny i trwały dach na lata
Połączyć trwałość, niskie koszty, estetykę i ekologię pod jednym dachem. Niemożliwe? A jednak… Dobry wybór to bez wątpienia dachówka betonowa Braas. Produkt nie tylko trwały, ale także przyjazny środowisku. Gdy dołożymy do tego jeszcze wysoką estetykę, przy jednocześnie niskim koszcie, otrzymamy produkt idealny.
Na wybór pokrycia dachowego mają wpływ przede wszystkim jego trwałość i cena. Jednak równie ważna jest kwestia estetyki. Dach jako zwieńczenie domu powinien nie tylko chronić budynek i jego konstrukcję przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, ale także nienagannie się prezentować. Materiał pokryciowy musi posiadać wysokie parametry techniczne i spełniać szereg funkcji. Latem przede wszystkim musi stanowić barierę dla opadów deszczu, wiatru i wysokich temperatur, z kolei zimą przeciwdziałać stratom ciepła. Oprócz tego, dach ma służyć przez długie lata, z tego też względu, wybór dachówki betonowej to dobre rozwiązanie.
Trochę historii
Dachy pokryte dachówką są od wieków obecne w polskim krajobrazie. Na stałe więc wpisały się w naszą kulturę. Dachówki betonowe mają nieco krótszą tradycję niż ceramiczne. Pierwsze powstały w 1844 roku w fabryce Kröhera w Staudach i niemal od razu zaczęto je produkować na skalę przemysłową. Już od początku stały się tańszą alternatywą dla dachówek ceramicznych i zyskały wielką popularność w XIX wieku w Anglii, podczas rewolucji przemysłowej. Dziś proces ich produkcji jest wsparty najnowocześniejszymi technologiami. Ten rodzaj pokrycia jest coraz popularniejszy, ponieważ w niczym nie ustępuje ceramicznemu.
Uniwersalna dachówka
Jedną z najważniejszych zalet dachówek betonowych jest ich szerokie zastosowanie. Z powodzeniem można ją układać na wszystkich rodzajach dachów, a szczególnie na takich, których kąt nachylenia oscyluje pomiędzy 10° a 90°. - Sprawdzi się zarówno na tradycyjnych - dwuspadowych, jak i na tych o fantazyjnych kształtach z licznymi skosami, załamaniami, lukarnami i koszami. Za ich zastosowaniem przemawiają nie tylko względy ekonomiczne - przy jej stosowaniu powstaje mniej odpadów, ale także prostota montażu. Ponadto dachówki jako materiał małoformatowy ułatwią wykonanie nawet skomplikowanych elementów i zminimalizują straty materiału, a co za tym idzie – również koszty. Nie posiadają one zamka górnego – co jest szczególnie ważne przy skomplikowanych kształtach, gdyż pozwala na większą swobodę przy regulacji rozstawu łat bez konieczności dodatkowego cięcia – mówi Łukasz Budzyński, zdobywca 2 miejsca w II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.
Aby dach chronił i pięknie wyglądał
Ten rodzaj pokrycia jest tańszy od tradycyjnej dachówki ceramicznej, ale charakteryzuje się równie wysokimi parametrami technicznymi. Dachówkę betonową zalicza się do pokryć niepalnych (tak jak dachówkę ceramiczną), ta cecha przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. – Z pewnością ich zaletą jest trwałość i stosunkowo mała nasiąkliwość. Są mrozoodporne, nie niszczą się pod wpływem dreszczu, wiatru, śniegu czy gradu – dodaje Łukasz Budzyński. Na rynku dostępna jest bogata gama barw i kształtów. A specjalna powłoka polimerowo-akrylowa, którą pokryta jest powierzchnia dachówki betonowej, nadaje im gładkość i połysk oraz intensywniejszy kolor. W dużej mierze zwiększa też ochronę przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. - Dachówka będąc pokryciem ciężkim i małoformatowym, doskonale zdaje egzamin podczas powtarzających się w Polsce silnych wiatrów i wichur. Z powodu dużej masy pokrycia, siła wiatru nie jest w stanie go podnieść, co najwyżej może dojść do uniesienia lub uszkodzenia kilku dachówek. Tymczasem pokrycie wielkoformatowe może czasami zostać zdjęte całe, niekiedy nawet z więźbą. Jeśli zaś chodzi o ewentualną naprawę to, dachy ułożone z drobnych elementów mają tę zaletę, iż łatwo wymienia się poszczególne części. W przypadku pokryć wykonanych z materiałów wielkoformatowych (np. blachodachówki), sprawa już nie jest taka prosta. Tutaj naprawa wiąże się często z wymianą sporej części dachu, a to z kolei skutkuje sporymi wydatkami - twierdzi Superdekarz.
Prosty montaż, naprawa i konserwacja
Montaż dachówek jest prosty i nieskomplikowany. Polega na ułożeniu ich na „drewnianym rusztowaniu” z precyzyjnie rozmieszczonymi łatami i kontrłatami. Panuje obiegowa opinia, jakoby dachówka przy montażu sprawiała więcej trudności niż blachodachówka. Nie jest to jednak prawda, wprawdzie blachodachówka jest lekka i jeden arkusz może pokryć kilka metrów kwadratowych, ale do wniesienia i zamocowania go trzeba zaangażować kilka osób. Natomiast do pracy przy pokryciu z dachówki, wystarczy dobra organizacja pracy i nawet dwie osoby przy użyciu windy i wózka połaciowego są w stanie sobie poradzić. – Naprawa usterek w przypadku dachówek, jak już wspomniałem, jest dużo łatwiejsza niż np. pokryć z blachodachówki. Po pierwsze poruszanie się po pokryciu z dachówek jest bezpieczne i proste, dzięki możliwości zamontowania ław i stopni. Plusem jest też stosunkowo łatwa dostępność do uszkodzonego miejsca oraz nieskomplikowana wymiana zepsutego elementu – mówi Superdekarz. Z kolei na pokryciu wielkoformatowym nie ma możliwości zamontowania stopni, co wyklucza szybkie i bezpieczne poruszanie się po połaci. Ponadto naprawa często wymaga demontażu większych fragmentów dachu, a to jest dosyć problematyczne. - Jeśli zaś chodzi o kwestię konserwacji, to dachówki nie wymagają jakiś specjalnych zabiegów. To normalne, że dach się brudzi – jest przecież wystawiony na działanie rozmaitych warunków atmosferycznych, zanieczyszczeń itp. Dlatego już przy wyborze koloru dachówki, weźmy pod uwagę, czy jest on odporny na zabrudzenia. W zależności od barwy zanieczyszczenia mogą być bardziej lub mniej widoczne. Jeżeli dach wymaga umycia, wówczas trzeba to zrobić myjką ciśnieniową bez dodatków detergentów. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak zwrócenie się po fachową pomoc, np. do superdekarza – mówi Łukasz Budzyński.
W zgodzie ze środowiskiem
Można zaobserwować, że we współczesnym budownictwie, przy projektowaniu i budowaniu domów coraz większe znaczenie mają aspekty ekologiczne. Odpowiedni dobór materiałów budowlanych przeciwdziała powiększającemu się efektowi cieplarnianemu. Dachówkę betonową śmiało można nazwać produktem ekologicznym. Składają się na nią głównie naturalne, rodzime surowce: piasek, cement, woda i pigmenty tlenku żelaza. Według ostatnich wyników eko-bilansu pokrycie dachu dachówkami betonowymi uwalnia zauważalnie mniej ekwiwalentów CO2, niż zastosowane do tego celu dachówki ceramiczne. Ten korzystny bilans ma swoje podłoże w procesie produkcji, który polega na utwardzaniu w temperaturze 60°, nie zaś wypalaniu, jak w przypadku dachówek ceramicznych. Mniejsze zużycie energii powoduje nie tylko mniejszą emisję CO2, ale również dwutlenku siarki (SO2), odpowiedzialnego za kwaśne deszcze. Dachówka betonowa o 50% mniej obciąża środowisko mikropyłami od dachówki ceramicznej. Pokrycie dachu dachówką betonową niesie ze sobą wiele korzyści, a także daje gwarancję, że będziemy się cieszyć dachem przez kilkadziesiąt lat.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy