Dach płaski czy dach skośny?
Budujesz dom i przyszedł moment, kiedy masz wybrać, jaki dach będą miały Twoje cztery ściany? Robisz remont generalny i nie możesz się zdecydować między dachem płaskim, a skośnym?
Kształt dachu ma olbrzymi wpływ na wygląd budynku, nadając mu określoną formę i charakter. Ważną sprawą jest też funkcjonalność konkretnego rozwiązania. Wybór nie należy do łatwych. Podejmując decyzję, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii – przede wszystkim nasze preferencje, możliwości finansowe, estetykę i obowiązujące przepisy.
Dach płaski – duchy przeszłości v symbol modernizmu
Dom z płaskim dachem kojarzony jest przede wszystkim z nowoczesną architekturą, i dużymi kosztami lub PRL-owskimi surowymi ’kwadraciakami’. Przez utarte stereotypy i przekonanie, że to drogie rozwiązanie, wielu inwestorów obecnie nie może do końca przekonać się do zastosowania tego typu pokrycia dachu.
Patrząc na kwestie finansowe, dach płaski może okazać się tańszy w wykonaniu od dachu skośnego. Dlaczego? Konstrukcja dachu płaskiego składa się z kilku warstw - w tym warstw izolujących. Robiąc wycenę dachu skośnego, często bierzemy pod uwagę tylko koszty drewna, pokrycia czy folii, nie uwzględniając kosztów izolacji, które tak naprawdę powinny być wliczone w kosztorys dachu, a nie być traktowane jako element wykończenia.
>>Jak odpowiednio dobrać pokrycie dachu płaskiego?>> sprawdź tutaj https://suez.com.pl/pl/n/86
Wyznacznik nowego ‘designu’
Wielu inwestorów co raz częściej decyduje się jednak na pokrycie domu dachem płaskim. Dzięki temu zaczyna on stawać się co raz bardziej popularny. Dzieje się tak, ponieważ budowane obecnie tego rodzaju dachy są konstruowane z dużo lepszych jakościowo materiałów, dzięki czemu są szczelne i trwałe. Na rynku dostępna jest obecnie cała gama akcesoriów służących do odwodnienia jak i uszczelnień wszelkich przejść przez warstwy izolacyjne. Należą do nich wpusty dachowe, attykowe, przelewy awaryjne czy przepusty kablowe. To, co kiedyś było przyczyną nieszczelności tego rodzaju pokryć dachowych, zostało zastąpione przez nowoczesne technologie dające skuteczne rozwiązania. ‘Za‘ przemawia też prostota formy, przez co dach płaski staje się symbolem nowoczesności i nowatorstwa w budownictwie. Dodatkowo, budynki z dachem płaskim oraz odpowiednio wykonaną izolacją cieplną i przeciwwilgociową, charakteryzuje wyższa energooszczędność. Osoby, które w perspektywie przyszłości, planują powiększenie domu, śmiało mogą postawić na tego typu rozwiązanie, które daje możliwość rozbudowy, a pomieszczenia zyskują zdecydowanie lepszą ‘ustawność’ w porównaniu z dachem skośnym. Jeśli kochamy zieleń, to wykonanie dachu płaskiego – zielonego będzie idealnym rozwiązaniem. Zyskamy ogród i prywatną przestrzeń rekreacyjną, wymarzone miejsce do spędzania wolnego czasu bez wychodzenia z domu. Dach zielony to też szansa na powiększenie powierzchni biologicznie czynnej, gdy chcemy być bardziej ‘ECO’.
>>Sprawdzone materiały na dachy płaskie tylko w Suez >>https://suez.com.pl/pl/c/Pokrycie-dachow-plaskich/106
Dach płaski - może jednak warto?
Wśród wielu powodów, dla których warto jednak postawić na dach płaski, znajdują się m.in. prosta konstrukcja, niższe koszty utrzymania, wyższa energooszczędność, większa przestrzeń użytkowa pod dachem czy większa wytrzymałość.
Stosując kompleksowe rozwiązania dla dachów płaskich zyskujemy szczelne pokrycie naszego domu, które swoją trwałością zdecydowanie przewyższa konstrukcje skośne.
W Polsce od lat, przy wyborze rodzaju pokrycia dachowego wybór zazwyczaj pada na dach spadzisty. Jest to dobre rozwiązanie, dla tych, którzy nie lubią eksperymentować i cenią sobie tradycyjne rozwiązania. Warto jednak zastanowić się nad dachem płaskim, który zyskuje co raz większą popularność, stając się wyznacznikiem nowatorstwa i elegancji, a bryła domu dodatkowo zyskuje zdecydowanie nowoczesny wygląd.
Bryła mieszana – alternatywa dla tradycjonalistów
Alternatywą dla wahających się między dachem płaskim a skośnym, może być tzw.’ bryła mieszana’, czyli połączenie dachu skośnego z dachem płaskim, który usytuowany nad pomieszczeniem może pełnić funkcję tarasu. Inwestorzy, co raz częściej decydują się na tego typu rozwiązania, ze względu na estetykę i funkcjonalność płaskiej przestrzeni, którą można w ciekawy sposób zagospodarować.
>>Chcesz dowiedzieć się więcej o konstrukcji dachu płaskiego? Zajrzyj tutaj>>https://suez.com.pl/pl/c/Dachy-plaskie/130/1
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy