Szukaj w serwisie

Kategorie:

Dachówka ceramiczna | Dachówka cementowa | Blachodachówka | Blacha | Pokrycia bitumiczne

Czy dachówkę należy konserwować?

kategoria: Dachówka ceramiczna , Bogdan Kalinowski, finalista ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ
Czy dachówkę należy konserwować?
Czy dachówkę należy konserwować? [fot.: Monier]

Pojedyńcza dachówka to taki element dachu, który nie wymaga właściwie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacyjnych. Inaczej niż w przypadku całej połaci dachowej, na której stan wpływ mogły mieć np. niedogodne warunki atmosferyczne, jakie panowały zimą i należy ją sprawdzić, a następnie usunąć defekty. Sama dachówka jest zdecydowanie mniej wymagająca. Gdy już wybierzemy dobrą, wysokogatunkową dachówkę i zadbamy o jej właściwy montaż, nie powinniśmy mieć z nią właściwie żadnych problemów.

Należy pamiętać, że dach brudzi się tak samo, jak każda rzecz poddana wpływom atmosferycznym. Producenci dachówek starają się ulepszać jakość swoich produktów wprowadzając rozwiązania czyniące dachówki coraz bardziej odporne na zabrudzenia. Przykładem może być technologia Cisar zastosowana do produkcji dachówki Braas. Dachówka produkowana w tej technologii jest gładka, a jej powierzchnia pokryta powłoką Lumino zatrzymuje bardzo mało zanieczyszczeń.

zdjecie
Bogdan Kalinowski, finalista ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ
Działa to mniej więcej tak, że powłoka Lumino podczas deszczu staje się bardzo śliska co ułatwia spłukiwanie zanieczyszczeń. Jako dekarz często spotykam się z pytaniami inwestorów: „Z jakiej dachówki dach będzie zawsze czysty?” Niestety jedyną prawdziwą odpowiedzią jest: nie ma takiej dachówki, która gwarantuje czystość dachu na zawsze. Ogólnie uważam, że nasze oczekiwania co do czystości dachu są przesadzone i dlatego konserwacja czy mycie dachu jest czynnością zbędną i nie wpływa na jego trwałość.

Mech na dachu

Co do kwestii zazielenienia dachu, chcę uspokoić, że porastanie powierzchni dachu porostami i glonami nie jest zjawiskiem nadzwyczajnym. Jest to efekt zabrudzenia dachu nalotem organicznym, to proces zupełnie naturalny. Warto o nim jednak wspomnieć, mówiąc o konserwacji, gdyż to temat wrażliwy i spędzający sen z powiek wielu osobom.

Nie powinniśmy się nim jednak zbytnio przejmować, bo tak jak powiedziałem to zjawisko naturalne, na które nie mamy do końca wypływu. Stosowanie materiałów o wysokiej jakości oraz fachowość usługi dekarskiej może temu przeciwdziałać ale nie może wyeliminować tego zjawiska. Jak bardzo duże zmiany będą zachodzić, w głównej mierze zależy od tego, w jakim miejscu stoi dom. Najczęściej zielenieć będą dachy domów, które mieszczą się w okolicy lasów, na terenach zacienionych i o niewielkiej cyrkulacji powietrza. Chcę tu jednak uspokoić, że z zielonym nalotem tak jak z innymi zabrudzeniami można sobie jednak spokojnie poradzić. Usuwa się go z dachówki za pomocą myjki ciśnieniowej, najczęściej bez specjalnych środków chemicznych. 

Podsumowując dachy się brudzą czy tego chcemy czy nie, a przy wyborze koloru dachówki zalecam sprawdzenie jak wyglądają starsze dachy w okolicy.

autor: Bogdan Kalinowski, finalista ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz również:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone