Co na dach: kolektory czy panele?
Pozyskiwanie energii ze S³oñca dla w³asnych potrzeb jest mo¿liwe zarówno dziêki panelom fotowoltaicznym jak i kolektorom s³onecznym. Jednak oba urz±dzenia do wytwarzania energii znacz±co siê od siebie ró¿ni± wygl±dem, budow± jak i sposobem pozyskiwania oraz przetwarzania energii. Warto zatem wiedzieæ w jaki sposób dzia³aj± oba narzêdzia oraz co je od siebie ró¿ni podczas procesu wytwarzania energii.
Czym s± panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne stanowi± podstawow± czê¶æ instalacji fotowoltaicznej, która jest jedn± z najpopularniejszych obecnie form produkcji energii ze ¼róde³ odnawialnych. Wykorzystuj± one energiê fotonów (wi±zki ¶wiat³a) jaka pada na ogniwa fotowoltaiczne wykonane z krzemu. W tym wypadku mo¿na wyró¿niæ trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych:
- monokrystaliczne - s± stworzone wy³±cznie z jednego kryszta³u (jednego gatunku krzemu) i tym samym s± bardzo wytrzyma³e. S± one szczególnie popularne na ma³ych powierzchniach takich jak dachy;
- polikrystaliczne - nie maj± one jednej sztywnej warstwy a s± zbudowane ze s³abiej uporz±dkowanej warstwy krystalicznej krzemu. Jednocze¶nie koszt ich produkcji jest ni¿szy ni¿ paneli monokrystalicznych;
- cienkowarstwowe - s± one zbudowane z cienkiej warstwy krzemu. Ich cech± charakterystyczn± jest odporno¶æ na wysokie temperatury oraz znacznie wiêksza powierzchnia jaka jest niezbêdna do ich instalacji.
Panele fotowoltaiczne maj± to do siebie, i¿ do produkcji energii wykorzystuj± tzw. "efekt fotowoltaiczny". Polega on na wytwarzaniu pr±du sta³ego poprzez poruszenie elektronów znajduj±cych siê na panelu fotowoltaicznym przez padaj±c± pod odpowiednim k±tem wi±zkê ¶wiat³a. Nastêpnie z u¿yciem okablowania oraz inwertera pr±d sta³y mo¿e zostaæ zamieniony w pr±d zmienny. Produkowana w ten sposób energia jest bardzo tania i mo¿e zapewniæ energetyczn± samowystarczalno¶æ do wybranego gospodarstwa domowego.
Czym s± kolektory s³oneczne?
Drugim sposobem na wytwarzanie energii ze S³oñca jest u¿ycie kolektorów s³onecznych. Najwiêksz± ró¿nic± przy u¿yciu kolektorów s³onecznych jest fakt, i¿ mo¿na uzyskaæ inny rodzaj energii ani¿eli w przypadku u¿ycia paneli fotowoltaicznych. W odró¿nieniu od paneli fotowoltaicznych kolektory s³oneczne przetwarzaj± energiê ze S³oñca w energiê ciepln±.
Wytworzona w ten sposób energia cieplna mo¿e pos³u¿yæ m.in do ogrzewania przydomowego basenu, ogrzewania domu, pod³óg, czy te¿ wspieraæ pracê centralnego systemu ogrzewania w gospodarstwie domowym. Warto nadmieniæ, i¿ przy u¿yciu paneli fotowoltaicznych równie¿ mo¿na przekszta³ciæ pozyskan± w ten sposób energiê na ogrzewania. Jednak tego typu dzia³anie jest znacznie dro¿sze co jednocze¶nie jest nieop³acalne pod wzglêdem ekonomicznym.
Cechy charakterystyczne kolektorów s³onecznych
Zasada dzia³ania oraz budowa kolektorów s³onecznych jest diametralnie inna ni¿ w przypadku paneli fotowoltaicznych. Kolektory s³oneczne maj± to do siebie, i¿ pozyskana ze S³oñca energia jest natychmiast przetwarzana na ciep³o przy u¿yciu absorbera. Owy absorber stanowi±cy integraln± czê¶æ kolektorów s³onecznych nagrzewa siê a nastêpnie przemieszcza do zbiornika akumulacyjnego. Tam z kolei nagrzewa on zgromadzon± wodê, która paruj±c oddaje ciep³o do centralnego systemu ogrzewania. Nastêpnie po oddaniu ca³ego nagromadzonego ciep³a no¶nik wraca do kolektora a cykl siê powtarza.
Pod wzglêdem budowy mo¿na wyró¿niæ trzy rodzaje kolektorów s³onecznych. Nale¿± do nich:
- Kolektor p³aski - jest on zbudowany z p³askiego poszycia, który tworzy absorber, instalacji s³u¿±cej do wymiany ciep³a oraz izolacji. W tym wypadku kolektory p³askie dziel± siê równie¿ na kolektory cieczowe, gazowe, a tak¿e dwufazowe;
- Kolektor p³aski pró¿niowy - drugi rodzaj kolektora ró¿ni siê od pierwszego tym, i¿ w jego wnêtrzu panuje pró¿nie (nie ma powietrza). Tym samym mo¿na unikn±æ utraty nagromadzonego ciep³a, które w normalnych warunkach ucieka ze wzglêdu na przewodzenie;
- Kolektor pró¿niowo-rurowy - cech± charakterystyczn± trzeciego rodzaju kolektorów s± szklane rurki u³o¿one pojedynczo lub podwójnie w rzêdzie. Warto jednak wiedzieæ, i¿ s± one mniej wytrzyma³e na warunki atmosferyczne.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy