Szukaj w serwisie

paris airport transfers?

 • t transfer provide fast convenient and reliable taxi shuttle services in from paris airports to euro disneyland your desired destinations
 • transferparis.pl

  Kategorie:

  Dachówka ceramiczna | Dachówka cementowa | Blachodachówka | Blacha | Pokrycia bitumiczne

  Tutaj jesteś: Pokrycia dachowe / Blacha

  Blacha na rąbek stojący - obróbka komina

  Piątek, 17 czerwiec 2011, kategoria: Blacha , opracowanie: Redakcja, źródło: Blachy Pruszyński
  Blacha na rąbek stojący - obróbka komina
  Po dokładnym dopasowaniu zatrzaskujemy boczny fartuch na panelu obok komina [fot.: Blachy Pruszyński]

  Źródłem najczęściej występujących nieszczelności pokrycia dachowego jest wadliwe wykonanie obróbki komina. Na co zwrócić uwagę przy założeniu, że posiadamy dach skośny pokryty panelami na rąbek stojący?

  Obróbka komina z blachy składa się z trzech etapów:

  • montażu fartuchów bocznych,
  • montażu fartuchów dolnego i górnego,
  • montażu uszczelnienia.

  Etap pierwszy – fartuchy boczne

  zdjecie
  Dolne panele układamy pod sam komin zostawiając wycięcie z rąbkiem po prawej stronie komina [fot.: Blachy Pruszyński]
  Do wykonania dwóch fartuchów bocznych wykorzystujemy materiał pokrycia, czyli panele z rąbkiem stojącym. Po dokonaniu niezbędnych pomiarów i uwzględnieniu wysokości kołnierza, który będzie przylegał do komina, krawędź blachy podginamy pod spód, a jej bok zaginamy pod kątem 90 stopni. Na górze arkusza formujemy specjalną zakładkę, która będzie połączona na felc z fartuchem zamykającym komin.

  Gotowe fartuchy montujemy zatrzaskując zamek na panelu położonym na dachu tuż obok komina. Z uwagi na to, że zakładka musi się na krawędzi komina, pozostałą część arkusza należy dociąć na długość względem pokrycia dachowego.

  Górną część arkusza zaginamy pod kątem 45 stopni. Jest to miejsce, które zostanie uszczelnione silikonem dekarskim.

  zdjecie
  Przytwierdzenie obróbki dolnej do rąbka położonego na połaci dachu [fot.: Blachy Pruszyński]
  Etap drugi – obróbka dolna i górna komina

  Pierwszym elementem tego etapu prac jest prawidłowe przygotowanie obróbki dolnej. W tym celu mierzymy odległości pomiędzy zamontowanymi wcześniej fartuchami bocznymi. 

  • Z uwagi na to, że będą one połączone na felc, długość obróbki dolnej powinna być o około 50 mm krótsza od wystających zakładek paneli. Wysokość kołnierza ustalamy wedle zamontowanych wcześniej paneli bocznych – mówi Artur Marciniak, Dyrektor ds. Jakości i Certyfikacji firmy Blachy Pruszyński.

  Górną krawędź obróbki należy odgiąć pod kątem 45 stopni do wewnątrz. Tak przygotowany element dopasowujemy do komina i poprawiamy  ewentualne niedoskonałości.

  Następnie zaznaczamy miejsce na rąbek oraz linie cięcia na fartuchach bocznych. Po ostatecznym dopasowaniu, obróbkę mocujemy wkrętem do grzbietu rąbka, po czym za pomocą nożyc ręcznych docinamy boczne zakładki fartucha. W dalszej kolejności formujemy (szczypcami ręcznymi) docięte zakładki, zaginając felc do wewnątrz. Czynność tę należy powtórz yć po obu stronach fartucha dolnego.

  • zdjecie
   Mocowanie fartucha dolnego do bocznych poprzez połączenie na felc [fot.: Blachy Pruszyński]
   zdjecie
   Prawidłowo zamontowana obróbka górna komina nie może być przykręcona do łaty [fot.: Blachy Pruszyński]

  Prace związane z obróbką górną rozpoczynamy od wykonania fartucha zamykającego tył komina. Musimy uwzględnić wysokość fartucha oraz kąt nachylenia połaci dachu – tak, aby element zamykający idealnie pasował do powierzchni komina. Boczne zakładki formujemy używając szczypiec ręcznych zaginając je na felc. Tak przygotowaną blachę mocujemy do paneli ułożonych na połaci dachu przy kominie.

  Etap trzeci – uszczelnienie

  Ostatnim etapem obróbki komina jest precyzyjne uszczelnienie połączenia pomiędzy blachą, a jego ścianami. Musi być ono wykonane bardzo dokładnie, gdyż w przeciwnym wypadku spływająca woda może spowodować powstanie zacieków wewnątrz domu. Do uszczelnienia najlepiej wykorzystać specjalistyczny silikon dekarski, który wchodzi w reakcję z blachami powlekanymi, tworząc niezwykle trwałe i pewne połączenie.

  autor: opracowanie: Redakcja, źródło: Blachy Pruszyński

  powrót

   

  Dodaj komentarz:

  Autor komentarza:
  Treść komentarza:
  Kod:
  Wpisz kod:
  Akceptuję regulamin

  Wasze komentarze:

  Aktualnie brak komentarzy

  Szukaj:

   

  Zobacz również:
  PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
  GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
  Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone