Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowo¶ci rynkowe | Prawo | Finanse

Tutaj jeste¶: Aktualno¶ci / Temat na czasie

Akcesoria dachowe - przewodnik

kategoria: Temat na czasie / Roben
obrazek aktualno¶ci
Akcesoria dachowe - przewodnik. Kominek wentylacyjny [fot.: Roben]

Wszystkie dachy wymagaj± u¿ycia akcesoriów, które pozwol± w fachowy i estetyczny sposób wykoñczyæ po³aæ dachu.

Pokrycie dachu, nawet ma³o skomplikowanego, to kompleksowy system, obejmuj±cy dachówki podstawowe, obróbki blacharskie, ta¶my oraz akcesoria dodatkowe. W zale¿no¶ci od typu dachu, do jego estetycznego i funkcjonalnego wykoñczenia potrzebne bêd± ró¿ne elementy dodatkowe. Poni¿ej prezentujemy rodzaje i przeznaczenie wybranych akcesoriów oraz podpowiadamy, jak je mocowaæ

Akcesoria potrzebne do wykoñczenia krawêdzi po³aci:

  • Dachówki skrajne (wiatrownice) – prawa i lewa

Stosuje siê je do wykoñczenia boków dachu – na prawej i lewej krawêdzi po³aci. Ze wzglêdu na brzegowe po³o¿enie, dachówki skrajne s± szczególnie nara¿one na dzia³anie wiatru i trzeba je stabilnie zamocowaæ, by zapobiec ich unoszeniu.

  • G±sior podstawowy

S³u¿y do wykoñczenia kalenicy, czyli miejsca styku dwóch po³aci. Jest stosowany zarówno na szczycie dachu (w przypadku dachów dwuspadowych), jak i na p³aszczy¼nie dachu, w miejscu styku dwóch po³aci (w przypadku dachów wielospadowych). G±siory sprzedawane s± wraz z klamr±, za pomoc± której mocowane s± do kalenicy. Aby zapewniæ stabilno¶æ, nale¿y je dodatkowo przykrêciæ wkrêtami do kalenicy.

  • G±sior - ³±cznik kalenic

Estetyczne i szczelne po³±czenie miêdzy kalenicami w miejscu, gdzie kilka p³aszczyzn dachu styka siê ze sob± (w przypadku dachów wielospadowych). Montowany za pomoc± uchwytu pod spodem g±siora, w miejscu styku trzech (g±sior - ³±cznik kalenic - trójnik) lub czterech kalenic (g±sior - ³±cznik kalenic - czwórnik).

  • Dachówka pulpitowa

Do wykoñczenia górnej krawêdzi dachów jednospadowych, nazywanych te¿ pulpitowymi, nie mo¿na stosowaæ g±siorów, jak na tradycyjnej kalenicy – potrzebne s± specjalnie do tego stworzone dachówki pulpitowe. Na rynku dostêpne s± ró¿ne warianty – np. firma Röben oferuje dachówkê pulpitow± po³aciow± (standardow±), skrajn± praw± oraz skrajn± lew±; ka¿da mo¿e mieæ k±t nachylenia 70° lub 90°. Zaleca siê, ¿eby ka¿d± dachówkê pulpitow± przymocowaæ do wiê¼by za pomoc± klamry.

Akcesoria wspomagaj±ce wentylacjê po³aci:

  • Dachówka wentylacyjna

Tworzy dodatkowe miejsce wlotu powietrza pod pokrycie; wykorzystuje siê j± szczególnie w przypadku dachów o du¿ych po³aciach, gdzie brakuje dostatecznej wentylacji powierzchni pod dachówk± po³aciow±. Jest sprzedawana w komplecie z siatk±, która zapobiega dostawaniu siê owadów i ma³ych ptaków pod pokrycie.

  • Wróblówka (grzebieñ okapu)

Zapobiega gnie¿d¿eniu siê ptaków pod okapem. Zwykle stosowana jest z kratk± wentylacyjn±, która zapewnia optymaln± wentylacjê pokrycia. Montuje siê j± po zamocowaniu rynien, a przed u³o¿eniem dachówek okapowych, poprzez przykrêcenie do ³aty startowej.

Akcesoria s³u¿±ce do wykoñczenia wentylacji pomieszczeñ:

  • Kominek odpowietrzaj±cy

Dzia³anie instalacji kanalizacyjnej oparte jest najczê¶ciej na grawitacji. Aby nieczysto¶ci mog³y sp³ywaæ swobodnie, w rurach kanalizacyjnych musi panowaæ odpowiednie ci¶nienie atmosferyczne. Z tego wzglêdu kanalizacja powinna byæ zakoñczona kominkiem odpowietrzaj±cym, który umo¿liwia wyrównanie ci¶nienia w rurach oraz usuwanie gazów kana³owych. Kominek powinien byæ montowany wysoko na dachu. Zaleca siê monta¿ tego akcesorium maksymalnie w trzecim  rzêdzie dachówek, licz±c od kalenicy.

  • Kominek wentylacyjny

Mo¿e byæ wykorzystywany jako zakoñczenie instalacji wentylacyjnej m.in. ³azienki, gara¿u i kuchni (np. pod³±czenia okapu). W³a¶ciwie dobrany kominek przyczynia siê te¿ do uszczelnienia pokrycia w miejscu zakoñczenia kana³ów wentylacyjnych. Nie wolno go myliæ z kominkiem odpowietrzaj±cym - kominek wentylacyjny ma 150 mm ¶rednicy, co umo¿liwia pod³±czenie go do grawitacyjnej instalacji wentylacyjnej, natomiast kominek odpowietrzaj±cy o ¶rednicy ok. 100 mm zgodnie z norm± nie mo¿e pe³niæ tej funkcji.

Akcesoria do przeprowadzenia przewodów przez dach:

  • Dachówka antenowa

Pomaga w wyprowadzeniu przewodów, kabli i masztu antenowego tak, by dach nie straci³ szczelno¶ci. Jest montowana w miejscu, gdzie maszt przechodzi przez dach

  • Dachówka solarna

S³u¿y ona przede wszystkim do przeprowadzania przez dach przewodów do kolektorów s³onecznych, w których p³ynie czynnik powoduj±cy wymianê ciep³a. Jej zastosowanie gwarantuje ochronê przewodów przed wilgoci±, u³atwia prace dekarskie, a tak¿e zapewnia zachowanie estetyki pokrycia. Przez dachówkê solarn± prowadzi siê pojedynczy przewód, dlatego na jeden kolektor przypadaj± zwykle dwie takie dachówki (przewody na wej¶ciu i wyj¶ciu).

Inne akcesoria:

  • Dachówka ¶wietlikowa

Jest ona prze¼roczysta i w 100% przepuszcza ¶wiat³o, dlatego mo¿e byæ stosowana do do¶wietlania strychów. Wykorzystuje siê j± tak¿e na zadaszeniach w ogrodzie (nad sto³em, grillem itp.), nad zadaszonymi wej¶ciami do budynków oraz we wszystkich innych miejscach, które potrzebuj± do¶wietlenia, a nie s± ocieplone.

  • £awa kominiarska, stopnie kominiarskie

Umo¿liwiaj± bezpieczne poruszanie siê po dachu, zapewniaj±c w pierwszej kolejno¶ci dostêp do komina. Stopnie montuje siê od brzegów dachu lub od okna wy³azowego do komina, a ³awê kominiarsk± – przy kominie.

  • Ta¶ma do obróbek kominiarskich

S³u¿y przede wszystkim do wykonania obróbek komina oraz uszczelnienia innych elementów dachu, chroni przed przenikaniem wody deszczowej oraz topniej±cego ¶niegu.

  • Ta¶ma kalenicowa

Pe³ni dwie funkcje – zapewnia szczelno¶æ dachu (zabezpiecza przed wnikaniem ¶niegu lub deszczu pod po³aæ) oraz umo¿liwia wentylacjê pokrycia. Przykleja siê j± pod g±siorami tak, by zachodzi³a za zamki pierwszego rzêdu dachówek.

  • P³otek przeciw¶niegowy

Zapobiega gwa³townemu osuwaniu siê pokrywy ¶nie¿nej z dachu, zapewniaj±c bezpieczeñstwo osób znajduj±cych siê w pobli¿u. Istotny szczególnie w przypadku dachów stromych. Najczê¶ciej umieszcza siê je w drugim - trzecim rzêdzie dachówek licz±c od okapu i montuje poprzez przykrêcenie do ³aty. Przy dachach o nachyleniu wiêkszym ni¿ 40° i d³ugo¶ci krokwi powy¿ej 6 m nale¿y, w celu unikniêcia uszkodzenia p³otka, zamontowaæ dwa lub nawet wiêcej rzêdów tych elementów.

  • Dachówka dwufalowa

S³u¿y g³ównie do zakoñczenia lewej czê¶ci po³aci. Jej dwie fale pozwalaj± na zakrycie zamków dachówki podstawowej (po³aciowej), co znacz±co poprawia estetykê dachu. Dachówka dwufalowa najczê¶ciej stosowana jest na p³aszczyznach ograniczonych ogniomurami lub ¶cian±, np. na kamienicach lub domach szeregowych. Przed monta¿em nale¿y uwzglêdniæ szeroko¶æ ca³kowit± dachówki dwufalowej, poniewa¿ ze wzglêdu na podwójn± falê ma inne wymiary ni¿ dachówki po³aciowe.

  • ¦niego³ap

Dziêki rozproszeniu po ca³ej po³aci, ¶niego³ap chroni wszystkie elementy dachu przed zsuwaniem siê du¿ej masy ¶niegu. Bez ¶niego³apów, które zatrzymuj± napór ¶niegu i rozdzielaj± go na mniejsze czê¶ci, zagro¿one uszkodzeniem s± nie tylko pozosta³e elementy przeciw¶niegowe, takie jak umieszczone przy krawêdzi dachu p³otki, ale tak¿e kominki odpowietrzaj±ce. Monta¿ wykonuje siê podobnie jak w przypadku stopni kominiarskich, wycinaj±c lub wybijaj±c dolne zamki dachówki po³o¿onej wy¿ej i przykrêcaj±c dodatkow± ³atê celem przymocowania uchwytu.

Akcesoria ozdobne

Maj± funkcjê stricte dekoracyjn± – stosuje siê je zwykle po to, by dach siê wyró¿nia³. Maj± zwykle kszta³t zwierz±t lub ró¿norodnych szpiców. Monta¿ sowy, delfina, kota, koguta czy lunatyka na dachu pozwoli podnie¶æ dekoracyjno¶æ pokrycia.

Czy wiesz, ¿e…

Akcesoria a koszt pokrycia

Akcesoria dachowe, choæ ma³e, s± niezwykle wa¿ne. Nie tylko umo¿liwiaj±  estetyczne wykoñczenie wszelkich krawêdzi dachu, komunikacjê z kominem czy wentylacjê, ale tak¿e wp³ywaj± zasadniczo na koszt zakupu ca³ego pokrycia. Nale¿y o tym pamiêtaæ, szacuj±c cenê dachu – nie wystarczy pomno¿yæ jego powierzchni przez zu¿ycie dachówek podstawowych na 1m². Trzeba dodaæ jeszcze ceny dachówek skrajnych, g±siorów (lub dachówek pulpitowych je¶li dach jest jednospadowy), obróbek blacharskich, ta¶m… A to tylko minimum – do bardziej skomplikowanych dachów potrzeba jeszcze wiêcej akcesoriów. Jest to te¿ o tyle wa¿ny punkt w kosztorysie, ¿e koszt jednego akcesorium jest znacznie wy¿szy ni¿ dachówki podstawowej. Mimo to, nie wolno sobie pozwoliæ na oszczêdzanie na elementach dodatkowych. Przyk³adowo, cena dachówki wentylacyjnej to mniej ni¿ 1% warto¶ci ca³ego pokrycia, a brak tego elementu mo¿e uniemo¿liwiæ prawid³ow± cyrkulacjê powietrza pod pokryciem, prowadz±c m.in. do gnicia wiê¼by i os³abienia ca³ej konstrukcji. Pominiêcie akcesoriów dachowych mo¿e spowodowaæ, ¿e dach trzeba bêdzie naprawiaæ lub nawet uk³adaæ od nowa. Generuje to koszty dwu- lub nawet trzykrotnie wy¿sze ni¿ fachowe wykonanie pierwszego pokrycia dachowego. Kupuj±c kompletny system krycia dachu wraz z akcesoriami warto wiêc pamiêtaæ, ¿e dach to inwestycja na pokolenia.

 


¼ród³o: Roben

powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNO¦CI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oDachach.pl Wszelkie prawa zastrze¿one