Kategorie:
Wybór dachu | Remont i konserwacja dachu | Dobór pokrycia | Ile kosztuje dach | Praktyczny przewodnikDlaczego klamrowanie dachówek jest konieczne?
Dachy kryte układanymi na sucho dachówkami są szczelne dla opadów atmosferycznych pod warunkiem, że połać jest nachylona pod właściwym kątem, a dachówki zostały ułożone zgodnie z wymogami sztuki budowlanej. Podczas prac związanych z układaniem pokrycia dachowego, ważną, aczkolwiek dosyć często lekceważoną czynnością jest klamrowanie dachówek na całej powierzchni dachu.
Powodem tego jest często chęć przyspieszenia prac i klamry stosuje się jedynie przy kalenicy i na dachówkach brzegowych, a nie na całej połaci. Jest to praktyka nieprawidłowa, zmniejszająca trwałość i bezpieczeństwo całego pokrycia dachowego. Tymczasem bardzo istotne jest - szczególnie w terenach górskich i nadmorskich - aby klamry stosować na całej połaci dachu.
Klamrowanie lub wszelkiego rodzaju inne sposoby mechanicznego przytwierdzania dachówek mają bowiem na celu zabezpieczenie pokrycia dachu przed działaniem silnych wiatrów i są dodatkowymi środkami zabezpieczającymi przy dużym nachyleniu połaci dachowych.
Rodzaj klamer i ich liczba zależy od lokalnych warunków klimatycznych i przepisów budowlanych. Najczęściej zalecane jest klamrowanie co trzeciej dachówki.
Röben zaleca stosowanie klamrowania na każdym rodzaju dachu układanego z dachówek ceramicznych. Z kolei dachówki brzegowe muszą być mocowane bezpośrednio do więźby dachowej za pomocą np. wkrętów. Tak przygotowany dach przetrzyma najbardziej niekorzystne warunki pogodowe, a przede wszystkim silne wiatry.
autor: źródło: Roben
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy